SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali Karaloğlu, tarihi saraya yönelik çalışmaları başlattı

Vali Karaloğlu, tarihi saraya yönelik çalışmaları başlattı
Bu haber 24 Ağustos 2020 - 8:15 'de eklendi ve 73 kez görüntülendi.

Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel noktalarında yaptığı incelemelerini Amida Höyük – Artuklu Sarayı kazı alanına yaptığı ziyaretle sürdürdü.

Vali Karaloğlu, Sur ilçesi İçkale yerleşkesi içerisinde yer alan ve tarihi 13. yüzyıla dayanan Amida Höyük – Artuklu Sarayı kazı çalışma alanında incelemelerde bulundu.

İncelemeler esnasında Vali Karaloğlu’nun yanı sıra; Vali Yardımcısı Onur Yeniay, Rolöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç ve İçkale Müzesi Müdür Yardımcısı Fırat Ceylan ile Prof. Dr. İrfan Yıldız da yer aldı.

Alandaki çalışmalara yönelik yetkililerden bilgiler alan ve alanın her noktasında incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, çalışanlarla sohbet edip bazı noktalarda çalışmalara eşlik etti.

Osmanlı döneminde cephanelik olarak da kullanılan alanda yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan cephanelerin sergilendiği bölümü de ziyaret eden Vali Karaloğlu, incelemelerinin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

“İnsanlık için korumamız gereken alanlardan birindeyiz”

Yapılan çalışmaları yerinde görmek ve fiili anlamda kazı çalışmalarını başlatmak amacıyla alanda bulunduğunu belirten Vali Karaloğlu, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Amida Höyük – Artuklu Sarayını, insanlık adına korunması gereken alanlardan biri olarak nitelendirdi.

Saraya yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade eden Vali Karaloğlu, sarayın tarihi hakkında kısa bir değerlendirmede bulunduktan sonra sarayın 800 yıllık olmasına rağmen bölgenin 8 bin yıl kullanılmış dünya’daki önemli yönetim merkezlerinden biri olduğunun altını çizdi.

İslam Alimi El Cezeri Artuklu Sarayında Buluşlarını Gerçekleştirdi

Sarayı önemli kılan noktalardan birisini de İslam bilim adamlarından El-Cezeri’nin 25 yıl bu sarayda yaşaması olarak gösteren Vali Karaloğlu, El-Cezeri’nin birçok buluşunu ve icadını yine bu sarayda gerçekleştirdiğini söyledi.

Günümüz teknolojisinde önemli yere sahip sibernetik ve robotik biliminin temellerinin bu sarayda atıldığına vurgu yapan Vali Karaloğlu, Artuklu Sarayı’nda yapılacak kazı çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türk Tarih Kurumu aracılığıyla 12 ay kazı çalışması yapılacak alan olarak belirlendiğini ve bu sayede yapılacak olan kazı çalışmalarının kesintiye uğramadan devam edeceğini dile getirdi.

Destek Devam Edecek

Öte yandan Vali Karaloğlu, yapılacak kazı çalışmalarına yönelik olarak, Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında İŞKUR üzerinden işçi desteğinin de sürdürüleceğini ifade etti.

Sur’da devam eden çalışmalara da değinen Vali Karaloğlu, Suriçi ve tarihi surların korunmasına yönelik çalışmaların ara vermeden devam ettiğini, bununla birlikte bir ihaleye çıkılarak İçkaleye bakan surların da tehlike yaratmaması açısından ele alınacağını belirtti.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa