SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali Karaloğlu, “Türkiye’deki en kaliteli içme sularından birine sahibiz”

Vali Karaloğlu, “Türkiye’deki en kaliteli içme sularından birine sahibiz”
Bu haber 28 Eylül 2020 - 8:47 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

Vali Münir Karaloğlu, günde 280 bin m³ içme suyu hizmeti sunan DİSKİ arıtma tesisini ziyaret etti. Vali Karaloğlu, Türkiye’deki en kaliteli içme sularından birine sahip olduğumuzu söyledi.

Diyarbakırlı vatandaşların aldıkları hizmette aksaklık yaşamaması, ihtiyaçlarının karşılanmasında sorunla karşılaşılmaması adına yaptığı çalışmaları Vali Karaloğlu, DİSKİ’nin çalışma alanlarında yaptığı denetimlerle sürdürdü.

Karaloğlu, günlük olarak analiz edilen ve 7.9 PH derecesiyle ülkemizdeki en kaliteli içme sularından biri olan Diyarbakır içme suyunun standartlarının korunması, depolanması ve vatandaşlara ulaştırılması konusunda DİSKİ tarafından yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla çeşitli noktalarda farklı faaliyetlere yönelik devam eden çalışmaların yapıldığı alanları ziyaret etti.

Vali Karaloğlu, ziyaretlerinde kanal ve yağmur suyu çalışmaları, arıtma tesisleri ve su deposu ile su analiz laboratuarında incelemelerde bulundu.

İlk olarak, kış öncesi temizlik çalışmalarının devam ettiği ve kanal görüntüleme araçlarıyla  kanalizasyon hatlarında biriken kumların temizlenerek şehrin olası yağmurlara karşı önceden hazırlandığı Nevroz Park ve etrafındaki kanal ve yağmur suyu çalışmalarına yönelik  incelemelerde bulunan Karaloğlu, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Sonrasında 30 bin tonluk su deposuna geçerek, arıtım işlemi yapıldıktan sonra şehir merkezine verilen suyun depolandığı içme suyu deposunu gezerek, depo çevresinde yapılan çevre düzenlemelerini ve depo bakım onarımlarını inceleyen Karaloğlu, DİSKİ tarafından kış öncesi baca ve ızgara temizliği olarak adlandırılan çalışmalara da katılarak bilgi aldı.

Su deposu ziyaretinin akabinde Karaloğlu, Selahaddin Eyyubi caddesinde devam eden temizlik çalışmalarında, baca ve ızgaraların iç kontrolünde kullanılan kanal görüntüleme aracı hakkında yetkililerden bilgiler alarak, cadde ve sokakların şiddetli yağmur ve dolu gibi yağış olaylarında tıkanma yaşamamasına yönelik yapılan çalışmaları izledi.

Son olarak, günde 280 bin m³su hizmeti veren DİSKİ İçme Suyu Arıtma Tesisindeki kaba ızgara, giriş pompa istasyonu, ön çökeltme havuzları, havalandırma havuzları, son çökeltme havuzları, çamur yoğunlaştırma havuzları, anaerobik çamur çürütme tankları, çamur susuzlaştırma tesisi ve çamur pompa istasyonları da ziyaret eden Karaloğlu, scada sistemi olarak adlandırılan ve içme suyu arıtma tesisinin yönetildiği alanda yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Karaloğlu, ziyaretinde İleri Biyolojik Su Analiz Laboratuarında da incelemelerde bulundu.

Vali Karaloğlu, incelemelerin ardından şahsi sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak ”Diyarbakırlı hemşehrilerimiz temizlik, tat ve PH değeri açısından son derece kaliteli olan içme suyumuzu gönül rahatlığıyla içebilir” dedi

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA