SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vali Karaloğlu: “Vatandaşlarımızın desteğiyle, işbirliğiyle başardık”

Vali Karaloğlu: “Vatandaşlarımızın desteğiyle, işbirliğiyle başardık”
Bu haber 03 Ocak 2021 - 23:58 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.

Vali Münir Karaloğlu Başkanlığında pandemide gelinen noktanın masaya yatırıldığı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Video konferans sistemi üzerinden gerçekleşen toplantıya Karaloğlu’nun yanı sıra; 17 ilçe Kaymakamı, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem ve İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan ve ilçe Emniyet Müdürleri, ilçe Jandarma Komutanları, ilçe Sağlık Müdürleri ile ilgili Daire Başkanları katıldı.

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan Karaloğlu, cümlelerine, 2020 yılının hem ülkemiz hem de dünya için hiç beklenmeyen bir zorlukta geçtiğini belirterek başladı.

Yoğun Bakım Doluluk Oranı %44’lere Geriledi

Özellikle, salgın hastalığa karşı Diyarbakır’da verilen mücadelede desteği bulunan herkese teşekkür eden Vali Karaloğlu, il genelinde ikinci dalganın yaşandığı Temmuz- Ağustos döneminde yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 79’lara kadar yükselerek endişe verici bir duruma çıkmasına rağmen gelinen noktada Diyarbakırlı vatandaşların desteğiyle bugün yoğun bakımdaki doluluk oranlarının %44’lere kadar gerilediğini belirtti.

Yoğun bakımlardaki %44’lük oran ve servis yataklarındaki %36’lık doluluk oranıyla, sağlık sisteminin şu anda Diyarbakır’da pandemi ile mücadele edebilecek durumda olduğunu ifade eden Karaloğlu, pandemiyle mücadelenin henüz bitmediğini, Diyarbakırlı vatandaşların aynı hassasiyetle pandemiyle mücadeleye devam etmelerinin gerektiğini aksi halde bu oranların ölüm oranlarıyla beraber artış göstereceğini vurguladı.

Vatandaşlarımıza Teşekkür Ediyorum

Tedbirlere yönelik alınan yeni kararların hemen sonuç verdiğini ve vaka sayılarının aşağı doğru bir ivme kazandığını dile getiren Vali Karaloğlu, yine de tedbirlerin uyulmasına dönük dikkatle hareket edilmesinin altını çizdi.

Diyarbakırlı vatandaşların kurallara uyma konusunda gösterdiği hassasiyetin kendilerine yardımcı olduğunu altını çizen Karaloğlu, “Diyarbakırlı vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Belki baştan biraz zorlandık ama sonra vatandaşlarımız da gerçekten kurallara uydu, bize yardımcı oldu. Kamu görevlilerine yardımcı oldu ki bugünkü geldiğimiz seviyelere gelebildik. Vatandaşlarımızın desteğiyle, işbirliğiyle başardık. Yoksa bunu da sağlamamız mümkün olmayabilirdi.” şeklinde konuştu.

Evsiz Vatandaşlar ve Sokak Hayvanlarını da Değerlendirdi

Barınacak yeri olmayan evsiz vatandaşlar ve sokak hayvanlarına da konuşmasında ayrı bir parantez açan Vali Karaloğlu, sokakta kalan vatandaşların sıcak yemek yiyebileceği ve barınabileceği yer temini ile sokak hayvanlarının yem ve su ihtiyacının giderilmesine dönük çalışma yapılması yönünde talimat verdi.

Temasın azaltılmasına yönelik alınan tedbirler kapsamında şehrin meydanlarında ya da önemli caddelerde herhangi bir kutlama yapılmayacağını belirten Vali Karaloğlu, oteller ve benzeri yerlerde de aynı tedbirler kapsamında bir kutlama yapılmayacağını söyledi.

Vaka sayılarında tüm ilçelerde düşüş olduğunu sözlerine ekleyen Vali Karaloğlu konuşmasının sonunda yetkililere bu süreçteki çalışmalarından dolayı teşekkür ederek yeni yılla ilgili başarılar diledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa