SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vatandaş Vergi ve SGK Borçlarına Yapılandırma Bekliyor

Vatandaş Vergi ve SGK Borçlarına Yapılandırma Bekliyor
Bu haber 29 Haziran 2020 - 11:45 'de eklendi ve 262 kez görüntülendi.

Birçok vatandaşımız Vergi Borçları, Trafik Cezaları ve SGK, Bağ kur borçları gibi kamuya olan borçları nedeni ile Elektronik haciz uygulaması ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Yaşadığımız Pandemi sürecinde kapanan işyerleri ve faaliyetlerini düzenli bir şekilde yürütemeyen esnaflar Vergi ve SGK ödemelerini ödeyemedikleri gibi birde Finansman sağlamak amacı ile kredi çekerek borçlarını artırmak zorunda kaldılar. Peki, ertelenen Vergi ödemeleri, SGK ödemeleri birde üstüne ödenmeye başlanacak krediler geldiği zaman ne olacak. Bu süreçte zaten zor durumda olan Esnaflar ödemelerini düzenli olarak yapamadıkları gibi küçülmeye gitmekteler.

Son günlerde borçlu vatandaşlarımızın aklındaki bir soru ise yeni bir borç yapılandırma yasası çıkar mı? Geçmiş son 4 yıla baktığımızda vatandaşları kısmen rahatlatmak ve sıcak para akışını sağlamak adına, 2016 yılında 6736 sayılı yasa, 2017 yılında 7020 sayılı yasa ve son olarak 2018 yılında çıkan 7143 sayılı yasalar vatandaşlara biriken borçlarını düşük faiz karşılığında taksitle ödeme imkânı tanımış ve birçok kişi borçlarını ödeyerek kısmen rahatlamıştı.

Şu an içinde bulunduğumuz olumsuz süreci göz önüne alırsak hem vatandaşların biriken borçlarını uygun ödeme koşulları ile yapılandırarak taksitli bir şekilde ödeme imkanın oluşması aynı zamanda da Devlet sıcak para akışını sağlamak amacı ile yeni bir borç yapılandırma yasası çıkarabilir mi.

Haziran ayı itibari ile TBMM’ ye sunulmak üzere birçok kanun teklifi bulunmakta. Vatandaşın gözü kulağı bu tekliflerden çıkacak sonuçlarda en azından geçmiş dönmelere ait faizi ile beraber biriken borçlarını uygun şartlarda yapılandırarak ödemek istiyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA