SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vatandaşlara 3 Dilde Hizmet Sunulacak

Vatandaşlara 3 Dilde Hizmet Sunulacak
Bu haber 20 Temmuz 2020 - 0:00 'de eklendi ve 38 kez görüntülendi.

Vali Münir Karaloğlu daha önce açılışı yapılan ve sağlık, güvenlik gibi hizmetlere yönelik vatandaşların acil aramalarının tek merkezden cevaplandırılacağı ‘112 Acil Çağrı Merkezi’nin hizmet alımını gerçekleştirdi. Vali Karaloğlu, çağrı merkezinin üç dilde hizmet sunacağını söyledi.

Tüm acil çağrıların tek numara ve merkez aracılıyla sevk ve koordine edilmesini kapsayan”112 Acil Çağrı Merkezi’nin hizmet alım programı 112 Acil Çağrı Merkez hizmetlerine yönelik olarak 112 Müdürü Hüseyin Hakan Karakaş tarafından verilen brifing ile başladı.

Brifing kapsamında yetkililerden bilgi alan Vali Karaloğlu sonrasında acil sağlık hizmetleri, emniyet, jandarma birimlerine yönelik imdat başvuruları ile itfaiye ve orman yangın ihbarlarıylaAFAD’a yönelik hizmetleri bir arada sunacak ve Türkçe, Kürtçe, Zazaca olmak üzere 3 dilde hizmet verecek merkezilk çağrıyı cevaplandırdı.

Merkezde, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem ve İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekineşliğinde incelemelerde bulunan Vali Karaloğlu, 112 çağrı merkezi çalışanlarıyla sohbet etti. Vali Karaloğlu yaptığı incelemelerin ardından çağrı merkezine yönelik basına değerlendirmelerde bulundu.

Vali Karaloğlu: “Müdahaleyi hızlandırarak, maliyetlerimizi düşürmüş olacağız”

Acil çağrı merkezi Diyarbakır’da hizmete giren 112 Acil Çağrı Merkeziyle birlikte ülke genelinde toplam acil çağrı merkezi sayısının 47’ye ulaştığını belirten Vali Karaloğlu, uygulama öncesi her kurumun ayrı acil çağrı numaralarının bulunduğunu, bu numaraların hepsini vatandaşların aklında tutmasının zor olduğunu ifade etti.

Bu şekilde acil çağrı hizmetinin verilmesinin hem maliyetli hem de kurumlar arası koordinasyon açısından zor bir iş olduğuna da vurgu yapan Vali Karaloğlu,”Bir çatı altında bütün acil çağrılar 112 numarasıyla birleştirildi. Artık vatandaşımız, itfaiye, emniyet, jandarma, sağlık, orman yangını ve AFAD’la ilgili problemi bile olsa 112’yi arayarak acil çağrısını bırakıp hizmet isteyebilecek. Bu şekilde hızı artıracağız. Müdahaleyi hızlandırarak, maliyetlerimizi düşürmüş olacağız. En önemlisi de koordinasyonumuz artacak.”dedi.

Vali Karaloğlu: “Bu yeni ve çağdaş bir sistemimiz kentimize hayırlı olsun”

Anlık gelişen ve acil olarak nitelendirilen bir problemin yalnızca bir kurumun görevi olmadığını dile getiren Vali Karaloğlu, “Trafik kazasına ilişkin 112’ye çağrı düştüğünde buradaki arkadaşlar hemen koordine edip hangi birimlerin orada bulunması gerekiyorsa onlara çağrıyı aktararak ihtiyaç olacak bütün kurumları aynı anda olay yerine ulaşmasını sağlayacak.” şeklinde konuşarak oluşturulan bu acil çağrı merkezinin Diyarbakır’a hayırlı olmasını diledi.

Vatandaşların 3 dilde çağrılarını bırakma imkanı sağlanacak

Diyarbakır çok dilli bir şehir olduğunu söyleyenVali Karaloğlu, çağrı merkezine vatandaşların Türkçe’nin yanında, Kürtçe ve Zazaca çağrılarını bırakabileceklerini, vatandaşlara o dilleri bilen personel tarafından yardımcı olunacağına bildirdi.

Vatandaşların, 112’yi sadece acil ihtiyaçlar için kullanmasını isteyen Vali Karaloğlu, “Gereksiz meşgul edersek, belki kendimiz ve sevdiklerimizden birinin acil ihtiyacını ertelemiş oluruz. Bunun da maliyetleri çok olur. 112’yi vatandaşlarımız hafızalarında tutsun. Sadece acil ihtiyaçlarında kullansın. Bu konuda da önümüzdeki dönemde okullarımızda ve toplumun eğitimiyle ilgili çalışmalarımız olacak.” dedi.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa