SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Ve Çüngüş Meslek Yüksek Okulu kapandı

Ve Çüngüş Meslek Yüksek Okulu kapandı
Bu haber 14 Ekim 2019 - 3:46 'de eklendi ve 458 kez görüntülendi.

-İşadamı Mevlüt Adıgüzel tarafından binası yapılan Meslek Yüksek Okulu Ergani’ye taşındı

-Çermik Meslek Yüksek Okulu, “Yer” olmadığı için Çüngüş Meslek Yüksek Okulu’nu kabul etmedi

-Okul ilçemize gelmiş olsaydı yılda 80 öğrenci daha ilçemize gelecek, herkes yararlanacaktı

 

Hemşehrimiz, ilçemizin büyüğü Prof. Dr. Sedat Arıtürk tarafından Dicle Üniversitesi Rektörü olduğu zaman, Karakaya Barajı HES’in eleman ihtiyacını karşılaması amacıyla komşu ilçemiz Çüngüş’te açtığı Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümü kapandı. İşadamı Mevlüt Adıgüzel tarafından binası yapılan Meslek Yüksek Okulu Ergani’ye taşındı.

İlçemizdeki Meslek Yüksek Okulu, “Yer” olmadığı için Çüngüş Meslek Yüksek Okulu’nu kabul etmediği öne sürüldü. Okul ilçemize gelmiş olsaydı yılda 80 öğrenci daha ilçemize gelecek, bundan da başta esnaflar olmak üzere herkes yararlanacaktı.

Öğretime 9 Ekim 2006-2007 öğretim yılında Dicle Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan, ancak ilçede uygun bina ve alt yapı eksikliği nedeni ile yıllarca fiilen Ergani İlçesi’nde hizmet veren Çüngüş Meslek Yüksek Okulu,  hayırsever işadamları Mevlüt Adıgüzel ‘in okul ve yurt binaları yaptırması ile Ergani’den ilçeye taşınarak eğitim öğretime başlamıştı.

-Bina da yetmedi

Her geçen gün göç veren ve adeta kaderiyle baş başa bırakılan komşu ilçemiz Çüngüş, Dicle Üniversitesi’nin açıldığı günden bu yana Asil Müdür atamadığı iddia edildi. Bu yıl da okula öğrenci alınmaması nedeniyle Çüngüş Meslek Yüksek Okulu kapatılarak yeniden Ergani Meslek Yüksek Okulu’na taşındı.

Bu arada Meslek Yüksek Okulunun ilçemiz Meslek Yüksek Okulu’na taşınmasının kararlaştırıldığı, ancak “Yer” olmadığı iddiasıyla ilçemiz Meslek Yüksek Okulu’nun taşınmayı kabul etmediği öne sürüldü.

Çüngüş Meslek Yüksek Okulu’nun ilçemiz Meslek Yüksek Okuluna taşınmaması nedeni ile her yıl 80 öğrenciden ilçemizin mahrum bırakıldığı iddia edilerek, ”Eğer okul ilçeye taşınmış olsaydı başta esnaflar olmak üzere herkes 80 öğrencinin getirisinden yararlanmış olacaktı” denildi.

İlçedeki Meslek Yüksek Okulu’nda görev yapanların süratle Dicle Üniversitesi Rektörlüğünce buradan alınmalarını isteyen vatandaşlar, “Yıllardan beri görev yapıyorlar. İlçeye ne katkıları oldu? Meslek Yüksek Okulu ilçeye yönelik ne araştırma yaptı, ne toplantı yaptı, ne bilimsel bir araştırma yaptı? Meslek Yüksek Okulunun bir görevi de ilçenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkı sağlamaktır. Buradaki görevliler süratle buradan alınmalı, yerlerine iş yapanlar görevlendirilmelidir” diye konuştular.

-Üzgünüm

İşadamı Mevlüt Adıgüzel gazetemize daha önce yaptığı açıklamada, yıllar önce Çüngüş’teki Dicle Üniversitesine bağlı Meslek Yüksekokulu’nun, okul binası olmaması nedeni ile geçici olarak Ergani Meslek Yüksek Okulu’nda eğitimini sürdürdüğünü belirterek, buna gönlünün razı olmaması nedeniyle kendi arazileri üzerine modern okul binası yaptırdığını söylemişti.

Okulu, o zamanki Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç ve Dicle Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Arıtürk’ün de katıldığı bir törenle hizmete açtıklarını, elektrik bölüm olan okulun o yıl Çüngüş’te eğitime başladığını, daha sonra öğrenci yurdu da inşaat ederek, içini döşettiklerini anlatan İşadamı Adıgüzel, şöyle konuşmuştu;

“Ne yazık ki okul ve yurt yapılmasına rağmen okula üniversite bakmadı. Bir müdür dahi atamadılar. Vekil müdürle idare edilen okul, maalesef her geçen yıl kan kaybetti, öğrenci sayısı düştü. Örneğin geçen yıl 2 öğrenci kayıt yaptırdı. Bu yıl hiç alınmadı ve resmen okul kapatıldı. Milyarlarca lira harcayarak Meslek Yüksek Okulu olarak yaptığımız bina ve yurt, bu duruma getirildi. Bir elektrik direğini dahi okulun önünden kaldırtamadık. Rektörle görüştüğümde, kimsenin okula gitmek istemediği yanıtını aldık. Böyle bir yönetim olur mu? Okulun eğitime devam etmesi için Dicle Üniversitesi Rektörü gereğini yapmazsa kim yapar?

Çok üzgünüm. İlçenin kaderiyle oynandı. Meslek Yüksek Okuluna bir bölüm daha açılabilirdi. Örneğin tarım ve hayvancılıkla ilgili. Yapılmadı. Elektrik Bölümüne de gereken öğrenci kayıt yapmadı, yönetici ve öğretmen ataması konusunda teşvik edilmedi, yasal prosedür uygulanmadı. Oysa her geçen gün göç veren ilçe, öğrencilerin gelmesi ile ekonomik, sosyal ve kültürel zenginliğe kavuşacak, göç vermemeye başlayacaktı. Çüngüşlüler bunu görmeli. Memleketlerine hiç değilse bundan sonra sahip çıkmalıdır. Verdiğimiz emeğin heba olmasından dolayı üzgünüm.”

Yaptırdıkları okulu, Milli Eğitime tahsis ederek, bir okul olarak eğitime açılmasını sağlayacaklarını, yurtlardan da mahallelerden gelen kız ve erkek öğrencilerin yararlanmasını sağlayacaklarını bildiren Hayırsever İşadamı Mevlüt Adıgüzel, “Biz ilçemize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa