SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

VEFA destek grubuna yapılan çağrı 10 bine yaklaştı

VEFA destek grubuna yapılan çağrı 10 bine yaklaştı
Bu haber 22 Haziran 2020 - 0:13 'de eklendi ve 68 kez görüntülendi.
  • Sağlıktan maaşa, gıdadan temizlik ürünlerine kadar birçok ihtiyaç karşılandı

 

İlçemizde, yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu’na gelen çağrı 10 bine yaklaştı. Destek ekibince vatandaşların sağlıktan maaş teslimine, gıdadan temizlik ürünlerine kadar tüm ihtiyaçları karşılanıyor.

Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı VEFA Destek Grubuna şimdiye kadar 9 bin 32 çağrı geldi. Görevliler, ihbar hatlarına gelen çağrıları değerlendirdikten sonra vatandaşların gıda, ilaç, temizlik malzemesi ve sağlıkla ilgili ihtiyaçlarının yanı sıra resmi kurumlardaki işlemlerini karşılamak için çalışıyor.

Kaymakam Nazlı Demir, 65 yaş ve üstü ile kronik hastalığı olan vatandaşlar başta olmak üzere kimsesi bulunmayanların ihtiyaçlarının bakanlık genelgesinin ardından karşılamaya başladıklarını bildirildi.

Vefa Sosyal Destek Grubunun, oluşturulduğu 23 Mart’tan itibaren gece gündüz aralıksız çalıştığını belirtilen Kaymakam Demir, sözlerini şöyle sürdürdü;

“İhtiyaç sahibi, kimi kimsesi olmayan her vatandaşımızın her türlü ihtiyacı titizlikle gideriliyor. İhtiyacına göre günlük ya da haftada bir taramadan geçen vatandaşlarımız mevcut. Devletimiz dün olduğu gibi bugün de vatandaşın yanındadır. Vefa Sosyal Destek Grubumuz gece gündüz demeden, ihtiyacı olan vatandaşımızın ihtiyacını karşılıyor.”

-9 Bin 32 çağrı

Bugüne kadar Vefa Destek Hattına 9 Bin 32 çağrının geldiğini belirten Kaymakam Nazlı Demir, bu çağrıların 8 bin 419’unun olumlu sonuçlandırıldığını, 613 çağrının ise ihtiyacını karşılayabilecek evde birinin olması, maddi durumunun yeterli olması veya yardım yapıldığı halde aynı gün bir daha yardım istemesinden dolayı olumsuz sonuçlandırıldığını söyledi.

Kaymakam Demir, “Gıda, ekmek ve tüp ihtiyaçlarının karşılanması için6 bin 539 çağrı olumlu karşılanarak ihtiyaçlar giderildi. Sağlık alanında ilaç ve doktor talebinde bulunan 333 çağrı olumlu sonuçlandırıldı. Olumsuz sonuçlananların ise kendisinin doktora gidebilecek imkânı bulunması veya talep ettiği ilacın bir yakını tarafından eczaneden temin edilmiş olması nedeniyle kabul görülmedi.

Maaşlarının getirilmesini talep eden 691 vatandaşımızın talebi olumlu karşılanarak evlerine maaşları teslim edildi. Olumsuz çağrı ise herhangi bir yakını tarafından maaşının çekilmesinden dolayı ret edildi.

Temizlik malzemesi talep eden 855 vatandaşımıza olumlu yanıt verilerek temizlik malzemesi teslimatı yapıldı. Yine Kaymakamlık tarafından merkezde 39, kırsalda ise 41 olmak üzere 80 hanemize düzenli olarak temizlik ve hijyen paketi dağıtılıyor.

Bunun yanı sıra aşevinden 268 ailemize Ramazan ayında 4 çeşit, şu anda ise 3 çeşitten oluşan düzenli sıcak yemek ve ekmek dağıtımını gerçekleştiriyoruz.

Kaymakamlık, belediye ve kurum personellerimiz gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor. Bahçesindeki soğanın ekilmesinden, ürünlerin toplanmasına kadar her şeyi yapıyorlar. Bu istekler kapsamında yapılan 432 çağrıya olumlu dönüş yapıldı. Bizim isteğimiz tek şey kurallara uyulması, sosyal mesafe-temizlik ve maske takma üçlüsüne uyulmasıdır. Vefa grubunda bize maddi ve manevi destek olan Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

-Gereksiz yere meşgul edilmesin

Vefa gurubu çalışanları da gereksiz yere destek hattının meşgul edilmemesini istedi. Çalışanlar, gelen çağrılarda bazı vatandaşların kargolarının nerede olduğunu sorduklarını, bazılarının sohbet için aradıklarını veya vaka olup olmadığı gibi sorularla karşılaştıklarını, bunun da ihtiyaç sahibi ailelerin kendilerine ulaşmalarının engellediğini ve gereksiz yere destek hattının meşgul edilmemesi ricasında bulundular.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa