SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Veliler ikna edildi, çocuklar okula kazandırıldı

Veliler ikna edildi, çocuklar okula kazandırıldı
Bu haber 15 Nisan 2019 - 0:14 'de eklendi ve 215 kez görüntülendi.
  • Devamsız öğrencilerden 175’itekrar okula döndü

 

İlçemizde devamsız öğrencilerin okula kazandırılması çalışmaları sonuç veriyor. Veliler ile yapılan görüşmeler neticesinde 175 öğrenci tekrar okula kazandırıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 eğitim-öğretim yılında “Okulumu Özledim” projesi kapsamında her okulda devamsızlık ikna ekipleri kuruldu. Hem ilköğretim hem de orta öğretim öğrencilerini kapsayan çalışmalar sonucunu göstermeye başladı.

Diyarbakır’ın okullaşma oranının başında olan ilçeler arasında yer alan ilçemizde, öğrencilerin eğitim öğretim hayatından kopmaması için çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Okullarda kurulan ikna ekipleri devamsızlık yapan öğrencilerin evlerine giderek ebeveynler ve ile bire bir görüşürken, devamsızlık yapan öğrenciler ile de konuşarak sorunlarını veya neden devamsızlık yaptığı ile ilgili görüşleri alınıyor.

Bu çalışmalar kapsamında ilköğretim öğrencilerinde 242 kişinin devamsızlık yaptığı tespit edildi. Çalışmalar kapsamında 242 olan devamsız öğrenci sayısı ikna ekipleri neticesinde 138 öğrenci eğitim ve öğretime kazandırılarak bu sayı 104’e düşürüldü.

Ortaöğretim kurumlarında ise 136 olan devamsız öğrenci sayısı ikna çabaları neticesinde 37 öğrenci tekrar ikna edilerek okula kazandırıldı ve devamsız öğrenci sayısı 99’a düştü.

Tüm öğrencilerin okula kazandırılması için çalışmalarını ısrarla sürdüreceklerini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan şöyle konuştu;

“Yıl boyunca devamsızlık yapan öğrencilerimiz hakkında okul idarecilerimiz ile sürekli irtibat halindeyiz ve aylık olarak rapor alıyoruz. Keza yaptığımız toplantılarda bu konuya ayrı bir önem verdik. İlçemiz hem sınavlarda elde ettiği başarı, hem okullaşma oranında Diyarbakır’ın sayılı ilçeleri arasında yer alıyor. Bizim amacımız devamsızlığı asgari seviyeye indirmek. Bu doğrultuda karşılıklı görüş alışveriş neticesinde okul idarecisi, rehber öğretmeni ve sınıf öğretmenlerinden oluşan ikna ekipleri kurduk. Arkadaşlarımız ziyaretler gerçekleştirerek hem çocuğun evdeki çalışma ve sosyal ortamını görmüş oldu hem de aile ve öğrencimiz ile bire bir ev ortamında daha sıcak bir görüşme gerçekleştirerek ikna etmek için çabaladılar. Bunun olumlu sonuçlarını görmekten çok mutluyuz. Amacımız devamsız öğrenci seviyesine asgari düzeye indirmektir.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA