SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Vergi yapılandırması uzatıldı

Vergi yapılandırması uzatıldı
Bu haber 04 Ocak 2021 - 0:06 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi.

İlçemiz Mal Müdürü Ömer Can, vergi yapılandırma ve ilk taksit süresinin uzatıldığını söyledi.

Vergi, trafik, belediye ve KYK gibi geniş kapsamlı alanı kapsayan vergi yapılandırmasıyla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Yapılandırmanın 1 ay daha uzatıldığını belirten Mal Müdürü Ömer Can, sözlerini şöyle sürdürdü;

“31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek başvuru sürecine bir gün kala konuyla ilgili önemli bir karar alındı. Bir süredir başvuru işlemlerini tamamlayamamış olan vatandaşlarımız tarafından başvuruların uzatılıp uzatılmayacağı merak ediliyordu. Aynı şekilde ilk ödeme tarihinde de bir esneklik olup olmayacağı araştırılıyordu. Son olarak vatandaşlarımızı sevindirecek önemli bir gelişme yaşandı.

Yaşanan son gelişmeye göre; vergi ve idari para cezaları için tanınan yapılandırma hakkından yararlanacak borçlular için başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri bir ay uzatıldı.

Vergi ve idari para cezaları için tanınan yapılandırma hakkından yararlanacak borçlular için başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri bir ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yapılandırmadan yararlanmak isteyenler için 31 Aralık olarak belirlenen son başvuru tarihi ile ilk taksitin ödenme süresi bir ay uzatıldı.

Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber vatandaşların başvuru sürecinin devam etmesi yönündeki beklentileri karşılanmış oldu. Böylece vatandaşlarımız 31 Aralık olarak belirlenen son başvuru tarihi itibarıyla 1 ay süreyle daha başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek.

VERGİ YAPILANDIRMASI NASIL YAPILIR?

Vatandaşlarımız, yapılandırma düzenlemesine ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığının çağrı merkezi Vergi İletişim Merkezini (VİMER-189) de arayabilir. VİMER, mükelleflerin detaylı sorularını cevaplandırarak bilgi veriyor.

Vatandaşlarımız, yapılandırma için internet vergi dairesini (https://ivd.gib.gov.tr/) kullanabilir. İşlemleri gerçekleştirebilmek için ödeme ve borç işlemleri ekranına giriş yapılması gerekiyor. İlgili ekrandan vatandaşlar, ödeme planlarını seçerek işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Yapılandırmadan faydalanmak isteyenlerin, kanunun çıktığı tarihten itibaren belirtilen tarihe kadar müracaat etmesi gerekiyor ve en fazla 18 taksitte bu borçlar ödenebiliyor. Taksitler iki ayda bir ödenecek. Yapılandırma kapsamında Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), tüm idari para cezaları, KYK borçları ve Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları yapılandırılabiliyor. Peşin olarak borç ödemek isteyen vatandaşlara ise indirim sağlanıyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA