SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Yaptıkları projelerle hayatı kolaylaştıracaklar

Yaptıkları projelerle hayatı kolaylaştıracaklar
Bu haber 01 Aralık 2019 - 23:38 'de eklendi ve 289 kez görüntülendi.

İlçemiz Güney Mahallesi İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin düzenlediği bilim fuarı projelerinde birbirinden ilginç ve kabul görecek çalışmalar tanıtıldı.

TÜBİTAK’ın her yıl düzenlediği 5 ile 12’nci sınıfları kapsayan 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında yer alan Güney İlk ve Ortaokulu öğrencileri, yaptıkları çalışmaları tanıttı. Programa Kaymakam Nazlı Demir, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çelik, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Seyhun ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan katıldı.

Projeleri tek tek inceleyen Kaymakam Demir ve beraberindekiler, çalışmalar hakkında öğrencilerden bilgi aldı. Özellikle uçakların daha erken havalanması için hazırlanan motorlu rampalar, hologram görüntü, karekodlu harita ve akıllı tarım sistemi ilgi çekti.

Akıllı motor rampası sistemiyle uçakların daha az yakıt tüketerek havalanacağını belirten öğrenciler, bunun zaman kaybını da önleyeceğini belirttiler. Kaymakam çalışmayı ilginç ve başarılı bularak, çalışmanın bilim fuarına gönderilmesi talimatını verdi.

Akıllı tarım sitemi de toprağın nem ve sıcaklık değerleri sürekli dijital ortamda görünmesini sağlayarak, toprağın fazla sulanmasını engelleyecek. Bu projeyle hem sulamadan tasarruf edileceği gibi topraktaki verimliliği de arttıracak bir proje olarak dikkat çekti.

Öğrencilerin gelecekte okullarda kullanılmasını sağlayacak hologram görüntü projesi de bir başka dikkat çeken çalışma oldu. Tablet, bilgisayar ve televizyonlara uygulanan proje kapsamında görüntüler, canlı gibi insanların gözünün önünde hareket edebilecek. Kaymakam Nazlı Demir, bu çalışmanın da okullarda örnek çalışma olarak uygulanması talimatını verdi.

Bir başka dikkat çeken çalışma ise karekodlu Türkiye haritası çalışması oldu. Teknoloji ve Bilişim öğretmeninin hazırladığı bir programla karekod okutulduğu zaman bölgelerin tüm coğrafi bilgileri görülebiliyor.

Kaymakam Demir, bu çalışmanın ilçenin özeline indirilerek karekodlar yerleştirilip, gelen turistlerin bu sayede ilçemizin tarihi ve turistik yerlerini görmelerini sağlayacak bir uygulamayı hayata geçirmelerini istedi.

Öğrenciler ile Teknoloji ve Bilişim Öğretmeni bu çalışma üzerinde yerele indirerek ilçemizin haritası üzerinde proje uygulamaya geçilecek ve ilçemizin görünen yerlerine yerleştirilecek.

Kaymakam Nazlı Demir, birbirinden değerli çalışmalar için öğrencileri tebrik ederken, öğretmenleri de verdikleri destekten dolayı kutladı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa