SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Yeni belediye binası için ilk kepçe vuruldu

Yeni belediye binası için ilk kepçe vuruldu
Bu haber 29 Mart 2021 - 0:11 'de eklendi ve 175 kez görüntülendi.
  • Belediye Başkanı; “İlçemize yakışan bir hizmet binası olacak”

 

Yıkılma kararı olan Belediye Başkanlığı için ilk kepçe vuruldu. Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, ilçemize yakışan bir hizmet binası olacağını söyledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 26 Şubat’ta yapılan ihalenin sonuçlanmasının ardından çalışmalar hızlandırılarak, belediye binasının yıkımı gerçekleştirildi.

Yapımına 1974 yılında başlanan 1977 yılında hizmete giren zemin+bodrum+1 kat olarak inşa edilen ve 43 yıldan beri hizmet veren Belediye binası ile ilgili Diyarbakır Valiliği, Çevre ve Şehircilik

Bakanlığı’na 08.01.2015 yılında başvuruda bulunulduğu, yapılan başvuru üzerine de gelen teknik bir ekibin 20.01.2015 tarihinde rapor düzenlenen raporda;

“Yapının yaşı (-1974), kullanım özelliği, yapım tekniği, kolon en kesit koşullarının yetersiz olması, beton mukavemeti ve donatı durumunun yetersiz olması ve maliyet hesapları dikkate alındığında güçlendirme ve onarım maliyetleri (güçlenme projesi hazırlanması, güçlendirme ve genel onarım imalatları yapılması…) yapı maliyetinin yüzde 40’ını aşacağı öngörüldüğünden, Çermik Belediye Hizmet Binasının güçlendirilmesi ve onarılmasının ekonomik ve işlevsellik açısından uygun olmadığı, bu nedenle YIKTIRILMASI gerektiği, ancak güçlendirme/onarım veya yıktırılması durumundan hangisinin daha uygun olacağının ilgili kurum tarafından değerlendirilmesi gerektiği görüş ve kanaatine varılmıştır.”

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu’nun talimatı doğrultusunda düzenlenen rapor üzerine yaklaşık bir yıl önce proje hazırlandı. Kapalı otopark, üstü yeşil alan, zemin+4 kat ve teras olan proje, ilgili kuruluşa sunulmuş, proje kabul edilmişti.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, ilçemiz kendisine yakışan yeni bir hizmet binasına kavuşacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“İhalenin sonuçlanmasının ardından yeni binamızın yapımı için belediye binasının yıkımı gerçekleştirildi. Yeni hizmet binamızda ilçemize en güzel, en iyi hizmetleri vermek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Makamlar gelip geçicidir, önemli olan ilçemizin kalkınması, güzelleşmesi, en iyi hizmeti almasıdır. Biz de bugüne kadar bu anlamda önemli işlere imza attığımızı düşünüyorum. Bundan sonra da ilçemizin en güzel hizmeti alması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA