SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Yeni bir kan dökülmesin

Yeni bir kan dökülmesin
Bu haber 24 Mayıs 2021 - 0:22 'de eklendi ve 343 kez görüntülendi.
  • “Yapılacak tüm çalışmaların masraflarını karşılamaya razıyım”

 

İlçemize bağlı Güzel Mahallesi ile Siverek’e bağlı Küçüktepe Mahallesi arasında yaşanan sınır anlaşmazlığı, vatandaşları tedirgin ediyor. Güzel Mahalle Muhtarı Zeki Çetin, yaşanan sorun nedeniyle yeni bir kan, gözyaşı dökülmesinden endişe ettiğini söyledi. Muhtar Çetin, yapılacak tüm çalışmaların masraflarını karşılamaya hazır olduğunu belirtti.

İlçemize bağlı Güzel Mahallesi ile Siverek’e bağlı Küçüktepe Mahallesi arasında yaşanan sınır anlaşmazlığı, uzun süredir gündemdeki yerini koruyor. Sık sık silah seslerin duyulduğu iki köy arasındaki sınır anlaşmazlığı nedeniyle son yaşanan olayda bir kişi yaralanırken, mahalle sakinlerinin de evlerine otomatik silahtan çıkan mermiler isabet etti.

Güzel Mahallesi Muhtarı Zeki Çetin, can kaybının yaşanmamasının büyük şans olduğunu, yeni bir kan dökülmesinden, yeni gözyaşlarının dökülmesinden endişe ettiklerini belirterek şöyle konuştu;

“Her iki mahalle arasındaki sınırın net olmaması nedeniyle iki mahalle arasında kalan meralarda hayvan otlatma sebebiyle sorunlar oluşuyor.

Bu sorunların can ve mal kaybına neden olmadan sonlanması için bu güne kadar İçişleri Bakanlığına, Şanlıurfa ve Diyarbakır Valiliklerine, Çermik ve Siverek Kaymakamlıklarına, Cumhuriyet Başsavcılığına, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Tapu Kadastro İl Müdürlüğüne ve CİMER’e defalarca başvuru yaptım. Başvuru dilekçelerini birleştirsek Çermik’ten köyümüze yol olur.

Bizim tek isteğimiz var. Aradaki resmi sınırın kadastro memurlarınca belirlenerek işaretlenmesi, gerekiyorsa sınıra her iki tarafın hayvanlarının karşı meraya geçmesine engel olacak tel, duvar vb. set oluşturulması. Bu çalışmaların tüm maliyetini karşılamaya hazırım. Yeter ki sınır belirlenerek kimsenin can ve mal kaybına neden olacak olaylar yaşanmasının önüne geçilsin.”

Kadastro memurlarının belirleyeceği kanuni sınır ne olursa olsun kabul ettiklerini, kimsenin merasında gözlerinin olmadığını, yasal sınır ne ise onun tespitini istediğini belirten Muhtar Çetin, “İlçemizde ve bölgemizde ölümlü kan davalarının yoğunlaştığı son günlerde yeni can kayıplarının yaşanmaması, yeni kan davalarının olmaması, gözyaşlarının sel olmaması için bir an önce kadastro memurlarınca mahallemiz ile Küçüktepe Mahallesi arasındaki sınırın belirlenmesi gerekiyor. Bunu yapmak çok zor bir şey değil. Yetkililerin ve bölgenin kanaat önderlerinin bu işe el atmasını ve bu sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA