SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

YENİDOĞAN BEBEKLERDEN ALINAN TOPUK KANLARI VE ÖNEMİ

YENİDOĞAN BEBEKLERDEN ALINAN TOPUK KANLARI VE ÖNEMİ
Bu haber 17 Aralık 2018 - 0:03 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.

Dr. Melih Akay ARSLAN

Ülkemizde yenidoğan tarama programı kapsamında her yenidoğan bebekten topuk kanı alınmakta.Bu alınan kanlar Ankara’da Sağlık Bakanlığı Laboratuvarları’nda analiz edilmekte ve bebeğin kanındaki değerler incelenmekte.Bu sayede bebekte var olabilecek genetik veya metabolik hastalıklar değerlendirilmekte ve olası bir şüpheli durumda hemen bebeğe gerekli müdahale yapılıp çocuğun hastalığının erken tanısı koyulmakta ve hemen tedavisine başlanmaktadır.

Şu an topuk kanlarında rutin olarak fenilketonüri,biotinidaz eksikliği, konjenitalhipotiroidi(tiroid bezinin doğuştan az çalışması) ve kistikfibrozis hastalıklarının taraması yapılıyor.Bu hastalıklar ülkemizde çok sık görülen hastalıklar ve eğer bebeğe zamanında teşhis koyulup müdahale edilmezse bebekte kalıcı zihinsel ve bedensel engellere neden oluyor.Ancak erken teşhis edildiğinde önlem alınması ve tedavi edilmesi de çok kolay.Sadece bebeğimizden kan alınması ve analiz edilmesi sayesinde.

Bebeğimizden alınan bir damla kanla olası bir hastalığın tedavisine başlanması, çocuğumuzun zihinsel ve bedensel engelli olmasının önüne geçmek ellerimizde. Bebek doğduktan ve emmeye başladıktan itibaren 48 saat sonra kan alınabilir. Burada kritik nokta bebeğin 48 saat anne sütünü almış olması. Kandaki değerlerin belli bir seviyeye gelmesi hastalığın tanısının koyulması için gerekli. Daha erken alınan kanda sonuçların hatalı çıkması yüksek bir ihtimal.

Ayrıca şu noktaya da dikkat etmemiz gerekiyor. Bebekte bu bahsettiğimiz hastalıklardan biri varsa bu, bebek birkaç aylık olana kadar dışarıdan anlaşılmaz. Yani hastalık ve etkileri ortaya geç çıkar. Maalesef o saatten sonra müdahale edilse bile bir fayda getirmez. İş işten geçmiştir artık.O yüzden bebeğin doğduktan sonra hemen 1 hafta 10 gün içerisinde kanının alınması gerekli.

Ülkemizde 2006 yılında yenidoğan tarama programı başladı ve bu sayede on binlerce bebeğin hastalığına erken teşhis koyuldu ve ömürboyu zihinsel engelli olmasının önüne geçildi.

Bu nedenle hepimiz bu konuda bilinçli olmalı bebeğimiz doğduktan sonra en kısa sürede aile hekimimizin arayıp çağırmasını beklemeden sağlık ocağına gidip bebeğimizden topuk kanının alınmasını sağlamalıyız.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa