SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Yerel basınımızın hayat kaynağı olmaya devam edeceğiz”

“Yerel basınımızın hayat kaynağı olmaya devam edeceğiz”
Bu haber 08 Aralık 2019 - 23:47 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Basın İlan Kurumu’nun Diyarbakır’daki gazetecilere yönelik olarak iki gün eğitim semineri düzenledi. Programa gazetemiz İmtiyaz Sahibi Hadice Boztepe ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Levent Boztepe de katıldı.

Basın İlan Kurumu (BİK), Karacadağ Kalkınma Ajansının desteğiyle hazırladığı “İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Eğitimi” Diyarbakır’da yerel gazetecilerin katılımıyla yapıldı.

“İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Eğitimi” açılış konuşmasını BİK proje bölümünden Serkan Gümüştekin yaptı. Gümüştekin, BİK Koordinatörü Cenk Koray Doğan ile birlikte yerel medya çalışanları ve yöneticileri ile dijital medyaya adaptasyonun sorunlarını konuştu.

Dijital dünyadaki gelişmelerin yerel yazılı basına etkileri, dijital dönüşüm süreçlerinin tahlili ve yazılı basının geleceği başlıklarına yönelik olarak düzenlenen internet haberciliğinin geliştirilmesi eğitimine, Diyarbakır’da yayınlanan yerel gazetelerde çalışanlar ve yöneticiler katıldı.

Karacadağ Kalkınma Ajansının 2019 yılı Teknik Destek Programı kapsamında hazırlanan, BİK Diyarbakır Şube Müdürlüğü tarafından uygulanan eğitim programına, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, BİK servis ve şube müdürleri, Diyarbakır’da resmi ilan yayımlama hakkına haiz gazetelerin temsilcileri katıldı.

Basın İlan Kurumu Diyarbakır Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve iki gün süren eğitimin birinci gününde, Diyarbakır’da yayımlanan gazetelerdeki çalışanların internet haberciliği konusundaki bilgi verildi. Program da, gazetecilerin becerilerinin arttırılarak gazetelerin internet haber sitelerinin istenen kalite ve niteliğe kavuşması hedefleniyor.

Haber içeriklerinin dijital mecraya uyarlanması, dijital ortamda okur sayısının arttırılması, haber dilinin iyileştirilmesi vb. başlıklarda düzenlenen eğitime 21 gazeteci katıldı.

Programın ikinci gününde BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, gazetelerin imtiyaz sahipleriyle bir araya geldi. Katılımlarından dolayı gazetecilere teşekkür etti.

“Yerel basınımızın hayat kaynağı olmaya devam edeceğiz”

Kurum olarak; basının gelişip güçlenmesi, dünya basını ile rekabet edebilmesi, değişen şartlara uyumu, sorunlarının tespiti, çözüm önerileri için çalıştıklarını vurgulayan Genel Müdür Duran, “Bilirsiniz buralarda bir söz vardır, çürük merdivenle dama çıkılmaz derler. Dijital dönüşüm arifesindeki yazılı basınımızın, sağlam hatta çelik halatlarla geleceğe bağlanması için gerekli alt yapının oluşturulması gerekli.

Bu alt yapı için elimizden gelen desteği verdik ve bugün burada sertifika törenini de yapacağımız İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi Eğitimini, daha önce gerçekleştirdiğimiz Yeni Nesil Gazetecilik eğitimlerini, Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijital Dönüşümü çalıştaylarını yaptık.

 

Burada yıllardır şubesi bulunan Basın İlan Kurumu, 60 yıldır basınımıza destek olmaktadır. Bunu sürdürüyoruz. Sürdüreceğiz. Özellikle yerel basınımızın hayat kaynağı olmaya devam edeceğiz.” diyerek desteklerinin artarak devam edeceğini belirtti.

“Türkiye’de reklam verenlerin yazılı basına ayırdığı pay günden güne azalırken Basın İlan Kurumu resmi ilan ve reklam yatırımları sürekli artıyor. 2011 yılında 252 milyon TL olan destek tutarı, 2018 sonunda 454 milyon TL’ye çıkmıştı. Bu destek, 2 bine yakın gazete ve dergi için hayati bir anlam taşıyor. Biz, Basın İlan Kurumu olarak, özellikle yerel basının gücüne inanıyoruz ve internet mecrasında da sizlerin zirvede olmasını arzu ediyoruz. Bizden ilan alan gazeteler, internet mecrasında da en güçlü, en iddialı sitelere sahip olsunlar istiyoruz. Yanlış aktörlerin sahaya girmesinin, hızlı habercilik yapmak telaşıyla doğrulanmamış haberlerin kamuoyuna sunulmasının da böylece önüne geçileceğini umuyorum” diyen Genel Müdür, basın için iki müjdeli haberi duyurdu.

Uzun süredir “Yeni Yargı Paketi”yle icra ilanlarının gazetelerde yayınlanmayacağı yönündeki açıklamanın tedirginliği yaşayan yazılı basına;

“Kurumumuz, gayretli çalışmalarıyla, basın temsilcilerinin çabalarıyla olumlu sonuç alındı. Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül, medyamızı rahatlatan açıklamalarda bulundu. Gazetelerin ve medyanın desteklenmesi, hür bir şekilde yayınlarını yapabilmeleri adına icra ve ilanlarla ilgili sorunu ortadan kaldırdı” ifadeleriyle müjdeli haberi veren Duran, ayrıca Adalet Bakanlığına, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına, Basın İlan Kurumu Yönetimine, gazetelere, basın örgütlerine, gazetecilere, ilgili bütün kamu kurumlarına teşekkür etti.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran tarafından, eğitime katılan gazetecilere İnternet Haberciliği Eğitim Sertifikası verildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa