SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Yerel Medyanın sorunları görüşüldü

Yerel Medyanın sorunları görüşüldü
Bu haber 16 Şubat 2020 - 23:46 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.

Medya Karavanı, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunan bir otelde yerel medya sorunlarının tartışıldığı bir program düzenledi. Kentteki birçok gazetecinin katıldığı programda, gazetecilerin sahada yaşadığı sorunlar konuşuldu.

Medyada özelikle işsizliğin hakim olduğunu söyleyen gazeteciler, bölge kentlerinde sokakta baskı altında olduklarını, basın açıklamalarında polisler tarafından kalkanlarla engellendiklerini, 15 Temmuz askeri kalkışma ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sırasında seslerinin tamamen kısılmak istendiğini ve bütün haberlerin soruşturma konusu edildiğini sıraladı.

Programın devamında halkın katılımıyla söyleşi yapıldı. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan gazeteci Nevşin Mengü, gazetecinin görevi sadece olanı aktarmak ve bilgi taşımakla yükümlü olduğunu söyledi.

İktidara yakın medyaya eleştirilerde bulunan Mengü, “Örneğin Sabah Gazetesi, ‘rejimin alçak saldırısı’ diye bir başlık atıyor. Sabah Gazetesi zaten burada tarafını göstermiş. Abartı haberden uzak durmalıyız. Bu doğru bir yöntem değil. Öyle bir dönemdeyiz ki herkes kendi düşüncesinin aynısını ekranda izlemek,  gazetede okumak istiyor. Benim görevim olanı aktarmak. Gazetecinin görevi insanların gönlüne su serpmek değildir. İşin birde şu yönü vardır. ‘Böyle de düşünenler varmış’ diye düşüne bildirmektir. Tabi bu böyle yürümez. Zamanı gelince bu işe çeki,  düzen verilir” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA