SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Yöresel ürünlerimize kadın eli değecek

Yöresel ürünlerimize kadın eli değecek
Bu haber 09 Şubat 2020 - 23:47 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

İlçemizde kurulan kadın kooperatifi ile yöresel ürünlerimize kadın eli değecek. Üreticiden alınacak ürünler, işlenip paketlendikten sonra satışa sunulacak.

Kaymakam Nazlı Demir, tamamı kadınlardan oluşan ve ilçemizde ilk defa kurulan kooperatif üyeleriyle Kaymakamlık toplantı salonunda bir araya geldi.

Kaymakam Demir, kadınların yapacakları çalışmalar ve fikirleri hakkında bilgi aldıktan sonra daha önce çalıştığı ilçelerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kaymakam, kadınların toplumun her alanında olması gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu;

“Kadınlarımız güçlü, becerikli ve üretkenler. Bizler de bu özelliklerinin ekonomiye katkı sağlamasını istiyoruz. Bu yüzden kadınlarımızın bir araya gelmesini önemsiyoruz. Tabii ki ürünlerimiz özellikle bölgemizde herkesin dilinde fakat bunu yerelden ulusala dönüştürmek istiyoruz. Bu anlamda da kooperatif olmak bunun en büyük adımıdır. Artık tescillenmiş, steril bir ortamda ürünlerimizin paketlenip Türkiye pazarında yerini alması, hem kadınlarımıza ekonomik olarak katkı sağlayacağı gibi, ürünlerimizin de Türkiye’de duyurulmasını sağlayacaktır.”

Kooperatif ile bir araya gelen girişimci kadınların toplumsal hayatta üretime katılmaları ve ekonomiye katkı sunmaları hedeflenirken, tam kapasite faaliyetlerine başlayacak olan kooperatif ile ilçemize özgü yerel ve yöresel ürünlerin üretimi, temin edilmesi ve tüketicilere ulaştırılması sağlanacak.

Çermik Biberi, kurutmalıklar, pestil, sucuk, pekmez, kuru üzüm, kekik, nane, reyhan, yöresel kıyafetler vb. ürünler üreticiden direk alınıp, işlenip paketlendikten sonra satışa sunulacak.

Bu satış sonrasında kooperatife üyeleri başta olmak üzere el emeği göz nuru üretime katkı sunan tüm kadınlar ekonomik gelir elde edecek.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa