SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Yüzde 80’i tamamlandı, ödeneği bitti

Yüzde 80’i tamamlandı, ödeneği bitti
Bu haber 13 Ağustos 2018 - 0:11 'de eklendi ve 466 kez görüntülendi.

-Kale Barajı’nda ödenek gelmezse inşaat duracak

-İşler yolunda giderse Kale Barajı gelecek yıl Ağustos ayında bitecek

-Baraj tamamlandığında 13 bin 942 hektar alan sulamaya açılacak

-Kale Barajının bu yılki 17 trilyon ödeneğin 10 trilyonu harcandı

 

Yapımına 2014 yılının Aralık ayında başlanan ilçeye 13.5 kilometre uzaklıkta Şeyhan Çayıüzerinde yapımına başlanan Kale Barajının yüzde 80’i tamamlandı. Kale Barajının bu yılki 17 trilyon liralık ödeneğinin 10 trilyonu harcandı, 7 trilyon ödenek bekleniyor. Ödenek gelmemesi halinde inşaat duracak.

Tamamlandığında ilçede 13 bin 942 hektar alan sulamaya açılacak, yılda en az 2-3 ürün elde edilebilecek. Barajın gerekli ödeneklerin sağlanması halinde gelecek yıl Ağustos ayında tamamlanması planlanıyor.

Kale BarajıŞantiye Şefi İnşaat Mühendisi Menderes Cengiz, yapımı 3 yıldan beri süren Kale Barajı inşaatında gelinen durumu gazetemize değerlendirdi. Barajın yüzde 80’lik bölümünün tamamlandığını belirten Şantiye Şefi Cengiz, bu yılki 17 trilyon liralık ödeneğin 10 trilyon lirasının harcandığını söyledi.

DSİGenel Müdürlüğü Barajlar HES (Hidro Elektrik Santrali) Daire Başkanlığı’nca yaptırılan Kale Barajının, Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı sulama ve enerji üretme amaçlı barajı olan Şanlıurfa’nın Bozova ilçesi yakınındaki Atatürk Barajı gölüne akan Şeyhan Çayıüzerinde inşa edildiğini bildiren Şantiye Şefi Cengiz, Türkiye’nin en büyük sulama amaçlı projesi olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) dışında gerçekleştirildiğini belirtti.

-13 bin 942 hektar alan sulamaya açılacak

Tamamlandığı ilçe ovalarının üst kodlarının sulanması amacıyla planlanan Kale Barajı ile 13 bin 942 hektar alanın sulamaya açılacağını belirten Kale Barajıİnşaat Şefi Menderes Cengiz, Kale Barajında yapılan işleri şöyle açıkladı;

“-Temelden yüksekliği 79 metre olan gövdenin yüzde 80’i tamamlandı. Yüzde 20’lik bölümde çalışmalar sürüyor. Yani gövdenin ön yüz şev kaplama betonu kaldı. Alt ulaşım (gövdenin altında enjeksiyon galerisinin kaplaması) yapılmadı. Yapılacak. Sulama tüneli giriş ve çıkış yapıları devam ediyor. Kuyulu dolu savak beton kaplaması kaldı. Sol sahil şev kaplaması(zemini sağlamlaştırma, su kaybınıönleme işi yapılacak.”

-Ödenek bekleniyor

Şantiye Şefi Menderes Cengiz, bu yılki ödeneğin 10 trilyon liralık bölümünün harcandığını, 7 trilyon lira ödenek beklendiğini de belirterek, “Bu ödeneğin gelip gelmeyeceği belli değil. Bekliyoruz. Ödenek gelirse iş ikmale gider. Yani kalan iş için ihaleye çıkılacak” dedi.

Bu yıl sonuna kadar enjeksiyon galerisi, su alma tüneli, enjeksiyon galerisi ulaşım tüneli ve enerji kırıcı havuz imalatlarının tamamen bitirileceğini bildiren İnşaat Şefi,baraj gövdesinin de yine yıl sonuna kadar bitirileceğini söyledi.

-2019 yılında tamamlanacak

Barajın yaklaşık 1 yıl sonra yani 2019 yılı Ağustos ayında tamamlanacağını, bu süre içerisinde baraj gövdesinin ön yüz beton kaplaması, baraj ölçüm tesisleri, baraj tesisleri aydınlatılması ve topraklama imalatları ile röleksiyon yolları tamamlanacak.

Barajın inşaatı bittikten sonra ilçenin sulanacak tarım alanları niçin anakanal iletim hattı yapımı işi ihaleye çıkacak. 2017 yatırım programında yer alan anakanal iletim hattının da planlanan sürede ihaleye çıkılıp, yapılması bekleniyor.

-Yılda 2-3 ürün alınacak

İlçede 13 bin 942 hektar alanı sulayacak olan Kale Barajı ve anakanal iletimin devreye girmesi ile yılda 2-3 ürün alınacak, yeni istihdam alanları açılacak, ilçenin ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa