Mardin'de dede mesleği tatlıcılığı sürdüren Nuri Tatlıcı, 90 yıllık aile geleneğini 50 yıldır devam ettirerek sadece Ramazan ayında halka tatlı çıkartıyor.

Tatlıcı 3

Mardin'de ata mesleği olan tatlıcılığı sürdüren Nuri Tatlıcı, sadece Ramazan aylarında halka tatlı çıkartarak tezgahını kuruyor. Genelde işinin poğaça ve simit yapmak olduğunu belirten Tatlıcı, 50-60 yıla yakın da tatlıcılık mesleğini yapmakta olduğunu söyledi. Bunun kendisine büyüklerinden kalma bir meslek olduğunu ifade eden Tatlıcı, "En güzel özelliği de ramazandan ramazana bu işi yapmamızdır. Ramazan ayında bayağı rağbet ediliyor. Tatlıyı, havalar ısındığında kimse almıyor. Kilosunu 80 liradan satışa sunuyoruz. Satışlarımız değişiyor ama genelde 50 kilo satıyoruz. Sabah tezgahımızı kurup iftara kadar tatlılarımızı satıyoruz. Bu meslek 90 yıla kadar dayanmaktadır." dedi.

Tatlıcı 2

Kahvenin içine koyup içince kabızlıktan eser kalmıyor Kahvenin içine koyup içince kabızlıktan eser kalmıyor

25 sene önce Nuri Tatlıcı'nın yanında çıraklık yapan Aziz Korkut, her ramazan gelip tatlı aldığını söyledi. Korkut, "Nuri ustanın, babasının ve ağabeyinin yanında 3 yıl çıraklık yaptım. Şimdilerde müşteri olarak geliyorum. Buranın tatlısı meşhurdur. Her sene burada tatlı alıyoruz" dedi.

Editör: HABER MERKEZİ