Amed Emek ve Demokrasi Platformu, 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler ve sandık güvenliğine dair Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır 1 Nolu Şube'de açıklama yaptı. Platformun Dönem Sözcüsü Baver Babur, adil ve özgür seçimlerin en önemli ayağının seçim güvenliği olduğunu söyledi.

'Kaygılıyız'

Her seçimde seçim güvenliğine dair kaygılarının olduğunu belirten Babur, "Birçok seçimde basına yansıyan, çöplerden oy pusulalarının çıkması, elektriklerin kesilmesi, mühürsüz oyların geçersiz sayılması ve bu gibi birçok olayın toplumda yerel seçime dönük yarattığı ciddi bir endişe ve kaygı var. Bunun da haklı sebepleri olduğunu düşünüyoruz. Demokratik rejimlerde seçimlere güvenin yitirilmesi, seçim sonuçlarının meşru olmayacağına inanılması ülkenin iç barışı ve toplumsal huzurunun önündeki en büyük tehlikedir. Devletin tüm imkanları birkaç partiye sunulurken, diğer yandan muhalif partiler seçim kampanyası çalışmalarında sürekli engelleme ve baskılara maruz kalmakta. Kampanya döneminde gerçekleşen bu engelleme ve saldırılar seçim gününe ilişkin kaygılarımızı daha da artırmaktadır" şeklinde konuştu.

'YSK bağımsız ve tarafsız olmalı'

Babur, seçim günü sandık güvenliğinin tam ve eksiksiz sağlanmasını talep ettiklerini belirterek, "Seçimlerin gözetim, denetim ve yürütmesinden sorumlu tek yetkili kurul olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yetkilerini bağımsız ve tarafsız şekilde kullanmalı. Görevli olan güvenlik görevlileri seçim sürecinde uluslararası demokratik standartları yerine getirecek şekilde yetki kullanmalıdır” diye kaydetti.

Amedsporlular, maçı dev ekrandan izledi Amedsporlular, maçı dev ekrandan izledi

Seçmene çağrı

Seçim günü yaşanabilecek tüm usulsüzlüklere karşı sahada olacaklarını vurgulayan Babur, tüm seçmenlere "oy kullan ve oylarına sahip çıkma" çağrısı yaptı.

Editör: Nazmi Kahraman