Ömür boyu futboldan men edilince yurt dışına giden Amedspor'un eski oyuncusu Deniz Naki, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Avusturya maçında bozkurt işareti yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Merih Demiral'ın bu davranışıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Tartışmalar devam ederken, yaptığı zafer işareti nedeniyle  PDFK tarafından bir süre önce ''ayrımcılık ve ideolojik propaganda'' gerekçesiyle ömür boyu futboldan men edilen Baki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

''Yüreği barış, demokrasi ve özgürlükten yana çarpan kamuoyunun dikkatine;

Bir milli maç sonrası bir futbolcunun attığı golden sonra yaptığı ve ırkçılıkla özdeşleşmiş bir işaretin benim yıllar önce yaptığım işaretle kıyaslanması üzerine bir açıklama yapmam kaçınılmaz bir hal almıştır.

Diyarbakırlı sporcunun büyük başarısı Diyarbakırlı sporcunun büyük başarısı

Söz konusu futbolcunun yaptığı işaret tekçiliği, başka halkların ret ve inkarını, nasyonalizmi, ırkçılığı esas alıyorken; benim yaptığım işaret ise barışı, özgürlüğü, halkların kardeşliğini, enternasyonalizmi çağrıştırdığını bütün uluslararası toplum bilir.

Bozkurt işareti dar ve ideolojik ulusçuluğu esas almış olan dar bir siyasi çevreyi ilgilendiriyorken, zafer işaretinin ise Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya kadar bütün dünyada barış, kardeşlik, ve özgürlük talep edenlerin İşareti olduğunu aklıselim ve vicdanlı herkes bilir. 

İki işaretin aynı anlama geldiğini ifade etmek abesle iştigaldır. 

Bu fark, akla kara kadar farklı dünyaları ifade etmektedir. Zafer işareti tarihin beyaz sayfasında halkların barış ve özgürlük umudu iken, bozkurt işareti halkların boğazlaşmasını, dar ideolojik kalıpları, kan ve gözyaşı ile tarihin kara sayfasında yer edinmiştir.''

Spor ve futbol bizler için çoğulculuk, farklılıklarla birlikte zenginlik, barış, kardeşlik ve enternasyonalizmdir.

Bu çerçevede bu ırkçı sembolü normalleştirmeye çalışan ve bunu, beni terörize ederek gerçekleştireceğini sanan alçakları lanetliyor, yeşil sahaların faşizme mezar olmasını temenni ediyorum.''


 

Editör: EYYUP KAÇAR