Yıllar önce hayal dahi edilemeyen ve günümüzde gerçekleşen 30 bilim kurgu teknolojisi 

Bilim kurgu, yüzyıllar boyunca hayal gücümüzü zorlayan teknolojileri betimledi. Birçok teknoloji artık gerçek dünyada mevcut. 

Günlük hayatımızın bir parçası olan bu teknolojiler, insanlığın bilim ve mühendislikte ne kadar ilerlediğinin bir kanıtı ve gelecekte daha da büyük yeniliklerin önünü açacak.

İşte bugün var olan ve çoğunu deneyimleyebileceğiniz 30 bilim kurgu teknolojisi:

3D BASKI

3 D Baski

Polimerlerden, metallerden ve hatta gıdalardan nesneler oluşturulabiliyor. Arabalar, oyuncaklar, tıbbi cihazlar ve yiyecekler 3D olarak basılabilir.

ELEKTRİKLİ ARABALAR

Elektri̇kli̇ Arabalar

Tesla ve diğer markalar, tek şarjla yüzlerce kilometre gidebilen ve yüksek hızlara ulaşabilen elektrikli arabalar geliştirdi.

GÖRÜNTÜLÜ ARAMALAR VE KONFERANSLAR

Görüntülü Arama

Zoom, Google Meet ve Microsoft Teams gibi uygulamalar, uzaktan çalışmayı ve iletişimi kolaylaştırdı.

YARATICI YAPAY ZEKA VE SANAL ASİSTANLAR

Yaratici Yapay Zeka

ChatGPT, Google Gemini gibi yapay zeka sistemleri, karmaşık içerikler oluşturabiliyor ve kullanıcılarla doğal diyaloglar kurabiliyor.

4D FİLMLER

4 D Fi̇lmler

Fiziksel geri bildirim, koku ve hareket sağlayan 4D sinema deneyimleri, filmleri daha da gerçekçi hale getiriyor.

SÜRÜCÜSÜZ ARABALAR

Sürücüsüz Arabalar

Otonom sürüş teknolojileri, belirli alanlarda tamamen sürücüsüz araçlar geliştirilmesine olanak tanıyor.

JETPACK'LER

J E T P A C K L E R

JetLev gibi su jetiyle çalışan jetpack'ler ve kısa uçuş sürelerine sahip turbo jet motorlu jetpack'ler geliştirildi.

KLONLAMA

K L O N L A M A

Dolly isimli koyunla başlayan klonlama teknolojisi, hayvan klonlama ve terapötik klonlama alanında ilerlemeler kaydetti.

İNSANSI ROBOTLAR

İnsansi Robotlar

Engineering Arts'ın Ameca gibi insansı robotlar, insanlarla doğal etkileşim kurabilen ve karmaşık yüz ifadeleri yaratabilen robotlar üretildi.

ROBOTİK UZUVLAR

Roboti̇k Uzuvlar

Gelişmiş protezler ve robotik uzuvlar, önceki protezlere göre çok daha hünerli hareketler gerçekleştirebiliyor.

KONUŞAN ARABALAR

Konuşan Arabalar

Apple CarPlay ve Android Auto entegrasyonu sayesinde sesli komutlarla çalışan modern araba bilgi-eğlence sistemleri mevcut.

SANAL GERÇEKLİK

Sanal Gerçekli̇k

Meta Quest 3, Valve Index ve PlayStation VR 2 gibi VR kulaklıkları, sanal dünyalarda sürükleyici deneyimler sunuyor.

SANAL DÜNYALAR

Sanal Dünyalar

Second Life ve Eve: Online gibi oyunlar, sanal topluluklar ve ekonomiler sağlayarak gerçek hayatta parasal değeri olan sanal varlıklar yaratıyor.

HAP YEMEKLER

Haplardakşi̇ Yi̇yecekler

Gıda takviyeleri ve kurutulmuş gıda karışımları, sadece su ekleyerek hazırlanan yemekler sunuyor.

SOLUNUM CİHAZLARI

Solunum Ci̇hazlari

SCUBA ekipmanları ve uzay giysilerinde kullanılan kompakt oksijen tankları ve hava temizleme sistemleri mevcut.

DIŞ İSKELETLER

Diş İskeletler

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı'nın (DARPA) Savaşçı Web programı, askerlerin ağır yükleri taşımasına yardımcı olan dış iskeletler geliştirdi.

NÜKLEER ENERJİ İLE  ÇALIŞAN ARAÇLAR

Nükleer Enerji̇ İle Çalişan Araçlar

Nükleer denizaltılar ve gemiler, nükleer enerjiyle çalışan araçlar arasında yer alıyor.

UZAYDA YAŞAMAK

Uzayda Yaşamak

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), astronotların uzun süreli uzay yaşamını destekleyen bir ortam sunuyor.

RAYLI TÜFEKLER

Rayli Tüfekler

Elektromanyetizma kullanarak mermi hızlandıran raylı tüfekler, ABD Donanması ve diğer ülkeler tarafından geliştiriliyor.

UZAY TURİZMİ

Uzay Turi̇zmi̇

Virgin Galactic gibi şirketler, zengin müşterileri alt yörüngeye çıkaran uzay turizmi hizmetleri sunuyor.

GİZLİLİK TEKNOLOJİSİ

Gi̇zli̇li̇k Teknoloji̇si̇

Gizli gemiler ve uçaklar, radar profillerini minimize ederek tespit edilmekten kaçınabiliyor.

AKILLI SAATLER

Akilli Saatler

Apple Watch ve benzeri akıllı saatler, sağlık takibi, iletişim ve günlük işlerin yönetimi gibi çok çeşitli işlevler sunuyor.

AKILLI TELEFONLAR

Akilli Telefonlar

Modern akıllı telefonlar, internet bağlantısı, GPS, yüksek çözünürlüklü kameralar ve çeşitli uygulamalarla günlük yaşamın vazgeçilmezi haline geldi.

KİŞİSEL DRONLAR

D R O N L A R

Bilim kurgu filmlerinde sıkça görülen uçan robotlar, günlük hayatımızda da yer almaya başladı. Kişisel dronlar, hava fotoğrafçılığı, paket teslimatı ve hatta eğlence amaçlı kullanımlarıyla yaygınlaşmıştır.

KİTLE GÖZETİM

Ki̇tle Gözeti̇m

George Orwell'in 1984'ü, insanların iktidardaki güçler tarafından kendi evlerinde izlenebileceği distopik bir dünya tasavvur ediyordu. Günlük yaşamda bu henüz gerçekleşmemiş olsa da, Birleşik Krallık'taki TV şovu Big Brother, Orwell'in yönetici muhalifinden ödünç alıyor ve gönüllü yarışmacıları, dış dünyadan izole oldukları ve her şeyi gören "Büyük Birader" tarafından sürekli izlendikleri bir eve yerleştiriyor. ”aynı zamanda onları çeşitli, çoğu zaman aşağılayıcı görevler yapmaya yönlendiriyor.

UÇAN ARABALAR

Uçan Arabalar

Geleceğin uçan araba olduğu fikrinin tohumlarını Jetgiller attı, ancak geçtiğimiz birkaç on yılda güç aktarma organlarının elektrifikasyonu araştırılırken, uçan araba fikri havada kalmış bir fikir gibi görünüyordu. 

Ancak son yıllarda kısa menzilli, elektrikli dikey kalkış ve iniş (VTOL) taksileri ve arabaları için daha fazla konsept ortaya çıktı ve birçoğu bu on yılda gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor.

KABLOSUZ KULAKLIKLAR VE İLETİŞİM

Kablosuz Kulakliklr

Star Trek'in ComBadge'ından James Bond cihazlarına kadar, çoğunlukla kulaklık olmak üzere giyilebilir bir cihaz aracılığıyla kablosuz iletişim kurma fikri pek çok bilimkurguya nüfuz ediyor. Ancak Apple'ın AirPods kablosuz kulaklıklarının ortaya çıkışı, yalnızca kablosuz sesi değil aynı zamanda kablosuz, eller serbest iletişimi de harekete geçirdi. 

Kablosuz kulaklıkların en yeni versiyonları, aktif gürültü engellemeden dokunmaya duyarlı kontrollere ve hareket algılamaya kadar her türlü akıllı teknolojiyi içerir. Artık kulak içi veya kulak üstü kulaklıklara ihtiyaç duymadan akıllı gözlük gibi cihazlar aracılığıyla ses alınmasına olanak tanıyan kemik iletimli sese sahibiz. 

DÜNYA ÇAPINDA AĞ

Dünya Çağinda Ağ

İnternet kavramı William Gibson'ın 1984 tarihli Neuromancer'ından önce mevcut olmasına rağmen, roman "siberuzay" teriminin popülerleşmesiyle itibar kazandı ve grafiksel bir arayüzde bilgi aktaran bağlantılı bilgisayarlardan oluşan küresel bir ağ tasavvur etti.

Eğer bu size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni bugün sahip olduğumuz World Wide Web'in dayanak noktasının bu olmasıdır; her ne kadar kişisel bilgisayarların yeni bir fikir olduğu 80'lerde bu tür bağlantılı teknoloji ve bilgi otoyolları kavramı bilim kurgu olsa da. 

SENTETİK VE BİTKİ BAZLI ET

Senteti̇kl Bi̇tki̇ Bazli Et

Hem Bethesda'nın Starfield uzay keşif destanı hem de James SA Corey'nin The Expanse serisindeki sert bilim kurgu, sentetik et içeriyor; uzayın derinliklerinde taze, gerçek sığır eti veya domuz eti çıkarmanın lojistik bir kabus olacağı fikriyle. 

Doğada bulunmayan yeni proteinler üretildi Doğada bulunmayan yeni proteinler üretildi

Ancak eti kopyalamak için kültürlenmiş et proteinleri veya alternatif proteinler kullanma fikri günümüzde büyük ölçüde bir gerçekliktir.

Impossible Foods, son yıllarda soya proteininden gerçek sığır etinin görünüşünü, hissini ve lezzetini taklit eden bir sığır burgeri yaratarak büyük ses getirdi ve pek çok kişi aradaki farkı anlayamadığına yemin etti. 

EV ROBOTLARI

Ev Robotlar

Robot uşaklar ve ev tabanlı botlar bilim kurgunun temel öğeleridir; Yakın tarihli bir örnek, Fallout TV şovu ve oyunlarındaki Codsworth robotudur. Boş vakitlerimizde bize martini servisi yapacak insansı robotlara henüz sahip olmasak da, çoğumuzun evinde şu anda robotlar var. 

Live Sience

Editör: EYYUP KAÇAR