Diyet söz konusu olduğunda, yağlar kötü bir şöhrete sahiptir. Bunun bir kısmı haklıdır çünkü belirli yağ türleri kardiyovasküler hastalıklarda rol oynayabilir: kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kanser ve obezite.

Ancak tüm yağlar eşit değildir. Bazı yağlar sizin için diğerlerinden daha iyidir ve hatta sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olabilir. Aradaki farkı bilmek, hangi yağlardan kaçınmanız ve hangilerini ölçülü yemeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Yağ, vücudunuza enerji sağlamak için protein ve karbonhidratlar kadar beslenmeniz için gereklidir. Bazı bedensel işlevler de yağın varlığına bağlıdır. Örneğin, bazı vitaminler kan dolaşımınızda çözünmek ve besin sağlamak için yağa ihtiyaç duyar.

DAHA AZ SAĞLIKLI YAĞLAR NELERDİR?

İki tür yağın - doymuş yağ ve trans yağ - sağlığınız için potansiyel olarak zararlı olduğu tespit edilmiştir. Bu tür yağları içeren gıdaların çoğu oda sıcaklığında katıdır, örneğin: tereyağı ve margarin.

Trans yağlardan kaçınılmalı, doymuş yağlar ise çok az tüketilmelidir.

Yağ3

DOYMUŞ YAĞ: AZ MİKTARDA KULLANIN

Doymuş yağların çoğu hayvansal yağlardır. Yüksek yağlı etlerde ve süt ürünlerinde bulunurlar.

Doymuş yağ kaynakları şunları içerir:

Yağlı sığır ve kuzu etleri, tavuk eti

Yüksek yağlı süt ürünleri (tam yağlı süt, tereyağı, peynir, ekşi krema, dondurma)

Tropikal yağlar (hindistan cevizi yağı, palmiye yağı, kakao yağı)

Çok fazla doymuş yağ tüketmek kan kolesterol seviyelerini ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini artırabilir.

Geleneksel olarak, doktorlar daha yüksek doymuş yağ alımını artan kalp hastalığı riskleri ile ilişkilendirmişlerdir. Bu fikir son zamanlarda sorgulanmaya başlandı.

TRANS YAĞ: MÜMKÜN OLDUĞUNCA KAÇININ

"Trans yağ asitleri "nin kısaltması olan trans yağ, kısmen hidrojenize edilmiş bitkisel yağlar içeren gıdalarda görülür. Bunlar sizin için en kötü yağlardır. Trans yağı şu gıdalarda bulabilirsiniz:

Kızarmış yiyecekler (patates kızartması, çörek, derin yağda kızartılmış fast food), margarin, bitkisel yağ, unlu mamuller (kurabiyeler, kekler, hamur işleri), işlenmiş atıştırmalık gıdalar (krakerler, mikrodalga patlamış mısır)

Iyi Yağ

Tüp bebekte başarı yüzde 35 Tüp bebekte başarı yüzde 35

İYİ YAĞ İÇEREN GIDALAR

Doktorlar tekli doymamış yağları ve çoklu doymamış yağları daha "kalp-sağlıklı" yağlar olarak kabul etmektedir. Bunlar diyetiniz için daha iyi seçimler olan yağlardır. Öncelikle bu sağlıklı yağları içeren gıdalar oda sıcaklığındayken sıvı olma eğilimindedir. Bitkisel yağ buna bir örnektir.

Fındık (badem, kaju fıstığı, yer fıstığı, ceviz)

Bitkisel yağlar (zeytinyağı, yer fıstığı yağı)

Fıstık ezmesi ve badem ezmesi

Avokado

Editör: Ayşegül Yaşar