Nazmi Kahraman

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yerle bir olan bina ve dairelere elektrik faturaları gitti. DEDAŞ- bu faturaların bilgilendirme amaçlı olduğunu ve vatandaşın ödememesi gerektiğini açıkladı. 

Diyarbakır’da başta 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria olmak üzere bir çok elektrik abonesine bu ay bilgilendirme mesajı ile fatura gönderildi. DEDAŞ’tan 6 ay sonra gelen faturaları gören depremzedeler şok yaşarken, vatandaşları rahatlatan açıklama DEDAŞ’tan geldi. 

0e49a58c-3a50-4c68-a6bc-ea02659bd813

DEDAŞ yetkilileri, depremden hemen sonra okuyup faturalandırmadıkları enerji giderenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan bir açıklama ile bu faturaların bakanlık tarafından ödeneceğinin açıklandığını hatırlattılar. Bakanlıktan konu ile ilgili talimat beklediklerini ve talimatın Temmuz ayında geldiği için söz konusu faturaları bilgilendirme amacı ile yazdıklarını söyleyen yetkililer, bu faturaların bilgi amaçlı olduğunu ve ödenmemesini istedi. 

Diyarbakır’da depremzedeler için 18 atölyenin yapımına başlandı Diyarbakır’da depremzedeler için 18 atölyenin yapımına başlandı