Ferit Aslan

Kanada Hükümetinin, deprem bölgesindeki vatandaşlara 10 yıllık vize ve 3 yıl çalışma izni vereceğini açıklamasından sonra binlerce kişi yaptığı başvurunun sonucunu bekliyor.

10 yıllık vize, 3 yıllık çalışma izni kolaylığı

Kanada Hükümeti, 29 Mart 2023 tarihinden itibaren deprem bölgesinde vatandaşlara vize öncelliği ve kolaylığı sağlayacağını, 10 yıllık vize ve 3 yıl çalışma izni verileceğini açıklamıştı. 

Yapılan açıklamada, son başvuru tarihi 25 Eylül olarak belirlenirken, vize almayı hak edenlerinde 25 Eylül tarihine kadar Kanada’ya giriş yapmalarını zorunlu kılınmıştı. 

Vize başvuruları, Kanada yabancı, göçmen ve vatandaşlık kurumu (IRCC), sayfası üzerinden yapılıyor. Daha sonra biyometrik fotoğraf ve parmak izi için VFS GLOBAL vize merkezine gidilip gerekli işlemlerden sonra başvuru süreci tamamlanıyor.  

Aracı, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servise yaptırmak zorunda değilsiniz Aracı, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servise yaptırmak zorunda değilsiniz

Yapay zekanın başvuruları değerlendirdiği iddiası

Türkiye’den binlerce depremzedenin bu yolla Kanada için başvuru yaptığı öğrenilirken, ancak aylardır başvurularına ne olumlu nede olumsuz bir yanıt alamadıkları belirtildi. Başvurucular, başvuru durumu ile ilgili Büyükelçilik dahil hiçbir ilgili yere ulaşamazken, başvuruların yapay zeka tarafından değerlendirildiği ve böylelikle mağdur edildiklerini söylediler. 

Başvuruların yoğun olmasının da onama sürecini geciktirdiğini söyleyen başvurucular, “Ulaştığımız birçok kişi, hiçbir şekilde ne Kanada Büyükelçiliğinde veya herhangi kimseyi muhatap bulamadıklarını ifade ettiler. 25 Eylül'e az bir zaman kala başvurular daha da yoğunlaştı” dedi.

Yanıtlama süresi 42 günden 58 güne çıkarıldı

Kanada yabancı göçmenlik ve vatandaşlık kurumunun resmi internet sayfası verilerine göre, geçen haftalarda Türkiye için ortalama vize başvuru yanıtlama süresi 42 gün iken, bu hafta 58 güne çıkarıldı. Bu verilere rağmen aylardır başvuranların bir sonuç alamadıkları da öğrenildi.