Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Ocak ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Raporda, yeni yılın ilk ayında da baskıların devam ettiği belirtildi.

Raporda, "Mesleklerini icra etmeye çalışırken saldırı, tehdit ve baskılara maruz kalan gazetecilerin yanı sıra, gözaltı ve tutuklamalar da Ocak ayı boyunca devam etti. Sadece bir ay içinde 2 gazetecinin gözaltına alınması, 2 gazetecinin de tutuklanması bu gerçekliği bir kez daha açığa çıkaran veriler olarak kayıtlara geçti” denildi.

Diyarbakır’da evlenen ve boşanan çift sayısı Diyarbakır’da evlenen ve boşanan çift sayısı

53 gazeteci tutuklu

DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’nun 18 Ocak’ta görülen ikinci duruşmasında da tahliye edilmediğinin hatırlatıldığı raporda, "Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle yargılanan ve içi boş iddialarla tutukluluğu sürdürülen Müftüoğlu’nun mahkeme tarafından hapiste tutulma çabası, cezalandırmayı da aşıp tam bir zulme dönüşmüştür" vurgusu yapıldı.

Ocak ayında 7 gazetecinin tahliye olduğu ancak halen 53 tutsak gazetecinin olduğu kaydedilen raporda, "Bununla birlikte gazetecilere yönelik soruşturmalar, açılan davalar ve verilen cezalar hızından bir şey kaybetmedi. Meslektaşlarımıza yönelik alınan gözaltı ve tutuklama kararlarının yanı sıra hak ihlalleri, baskı ve yasaklar da yılın ilk ayı boyunca gündemden düşmedi" ifadelerine yer verildi. 

Raporda, gazeteci Medine Mamedoğlu’na sanal medya hesabı üzerinden tehdit ve hakaret içeren mesajlar aldığı, BirGün muhabiri İsmail Arı’nın ise Menzil Tarikatı’nın hedefi olduğu belirtildi.

'Gazeteciler serbest bırakılsın'

Raporda, "Her geçen gün hedef gösterilen, hakarete maruz kalan, gazetecilik faaliyeti yaptığı için gözaltına alınıp tutuklanan, soruşturmalara ve baskılara maruz kalan meslektaşlarımızın haber yapma hakkı elinden alınamaz. Aynı şekilde toplumu gerçeklerle buluşturan çalışmalarımıza sansür ve yasaklarla ket vurulamaz. Dezenformasyon uygulamaları ile toplumun doğru haber alma hakkının ellerinden alınması kabul edilebilir bir durum değildir. Umuyoruz ki, mesleğe dair yapılan bu sistematik saldırılar son bulur. Çünkü gazetecilik onurlu bir meslektir ve her onurlu gazeteci halkın haber alma hakkını savunma adına gerçekleri kamuoyuna duyurma çabası içerisindedir. Bu çabayı engelleyerek bir yere varılamaz. Bu nedenle gazetecilere yönelik bu baskılar bir an önce son bulmalı ve tutuklu Eşbaşkanımız Dicle Müftüoğlu ile hapisteki tüm gazeteciler serbest bırakılmalıdır” denildi.

İhlaller

Raporda, Ocak ayında yaşanan ihlallere de yer verildi: "2 gazeteci saldırıya uğradı, 2 gazeteci gözaltına alındı, 2 gazeteci tutuklandı, 1 gazeteci kötü muameleye maruz kaldı, 4 gazeteci tehdit edildi, 2 gazetecinin haber takibi engellendi, 1 gazeteci cezaevinde ihlallere maruz kaldı."

Düşünce ve ifade özgürlüğü ihlalleri ise şöyle sıralandı: "5 gazeteci hakkında soruşturma açıldı, 6 gazeteciye 7 yıl 9 ay ceza verildi. Tutuklu gazeteci sayısı 53’e indi. 11 yayın yasağı kararı alınırken, 2 internet sitesi kapatıldı, 141 habere erişim engeli getirildi. 238 sosyal medya içeriği engellendi."