Diyarbakır Barosu Adli Yardım binasında yapılan açıklamaya Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ve Zeydan’ın avukatları katıldı.

‘1 yıl önce verilen karara ilişkin düzenlenen bir tali karar fişinde bizzat savcının imzası var’

Açıklama öncesi Zeydan’ın memnu haklarının geri alınmasına ilişkin mahkemenin almış olduğu kararın hukuka aykırı olduğunu ifade eden Av. Mahsuni Karaman, hukuki sürece ilişkin şunları söyledi:

“Bu cumhuriyet tarihinde bir ilktir. İlk kez bir mahkeme temyiz yoluna tabi bir kararını bizzat bir savcılığın başvurusu üzerine kaldırıyor. Temyiz kanun yoluna tabi bir karar Yargıtay dışında asla ve asla bozulamaz. Usul hükümlerinde böyle bir şey yoktur. 4 Nisan 2023 tarihli karar, aradan bir yıl geçiyor ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ilk kez bir dilekçe vererek bu kararın kaldırılmasını istiyor. İsterken de ‘haberimiz yoktu’ ey mahkeme siz bu kararı nasıl kesinleştirdiniz. Kesinleştirme şerhinizi kaldırın diyor. Bir yıl sonra bunu söylüyor. Oylamaya 2 gün kala söylüyor. Mesai saatlerinin de son 10 dakikasına sığdırarak bunu söylüyor. Peki, gerçekten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iadesini ilişkin karardan haberdar olmadığını söyleyebilir miyiz? İddia bu! Bu külliyen yalandır. 4 Nisan’da verilen karara 10 Nisan’da tebliğ edin demişim. Bana tebliğ edilmiş, onlara da tebliğ edilmiş. Tebliğ evraklarını göremiyorum fakat başka bir şey görüyorum. Memnu hakların iadesi kararımıza ilişkin 5. Ağır Ceza Mahkemesince 1 yıl önce verilen karara ilişkin düzenlenen bir tali karar fişinde bizzat savcının imzası var. Karardan haberdar olmadım diyemez. İkincisi 4 Nisan tarihinde aldığımız o memnu hakların iadesi kararından bir ay sonra Mayıs ayında ikinci bir başvuru –ek bir takım taleplerle ilgili- yapmıştım. O zaman da mütalaa için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına dosyayı gönderdiler. Mütalaada ne denildi biliyor musunuz? Şu denildi: Avukat Bey’in talebi 4 Nisan 2023 tarihli kararla karşılanmıştır. Kim bunu söylüyor Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı. Bugün ne diyor, benim o karardan haberim yok. Bütün bunlar belgeli, kayıtlı. Her şey ortada”

Diyarbakır'da kaçak avlanmaya izin yok Diyarbakır'da kaçak avlanmaya izin yok

‘Hukuk kuralları çiğnenerek alınan bir karardır’

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren ise Van İl Seçim Kuruluna çağrıda bulunarak şunları söyledi:  “Buradan Van İl Seçim Kurulu’na çağrıda bulunuyoruz. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin almış olduğu bu karar hukuksuz bir karardır. Hukuk kuralları çiğnenerek alınan bir karardır. Abdullah Zeydan adaylık başvurusu yaptığı dönemde geçerli, mahkeme kararıyla adli sicil kaydı temiz olan ve adli sicil kaydına da memnu hakların iadesi kararının işlendiği ve adaylığının kesinleştiği bir adaydır. Karara istinaden Van İl Seçim Kurulunun yapılan itirazı reddetmesi gerektiğini dile getirmek istiyorum.

‘Van halkının tercihine saygı gösterin!’

Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen Mahalli Genel Seçimlerİ’nde, Van Büyükşehir Belediyesi Başkanlığını resmi olmayan sonuçlara göre % 55 oy oranıyla Dem Parti adayı Abdullah ZEYDAN kazanmıştır.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Nisan 2023 tarihinde Abdullah ZEYDAN hakkında vermiş olduğu ve kesinleşmiş memnu hakların iadesi kararını, seçimlere 2 gün kala (29.03.2024 tarihinde) Adalet Bakanlığı’nın istemi ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başvurusu üzerine kaldırmıştır. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Yargıtay yolu (denetimi) açık olmak üzere vermiş olduğu ve kesinleşen 04.04.2023 tarihli kararını kanun yolları tüketilmeden kaldırması açık hukuka aykırılık oluşturmaktadır.

Seçimden önceki son iş gününde başvurunun yapılması ve memnu hakların iadesi kararının aynı gün kaldırılarak adli sicil kaydına işlenmesi, Van İl Seçim Kurulu’na seçimlerden hemen sonraki gün bir siyasi partinin tam da bu kararlar ve sebeplerle itirazda bulunulması, tüm sürecin önceden kurgulandığını göstermektedir.”

Van İl Seçim Kurulu’ndan, seçim sonuçlarına yönelik hukuka aykırı yargı kararları üzerinden yapılmak istenilen müdahaleleri boşa çıkarmasını ve itirazı reddetmesini bekliyoruz. Aksi bir durum demokrasiye ve seçmen iradesine açık bir müdahale sonucunu doğuracaktır.

Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu hatırlatıyor, herkesi sonuçlara saygı göstermeye davet ediyoruz.

Editör: Nazmi Kahraman