Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ilaçlama ekipleri; sivrisinek, karasinek ve benzeri haşere popülasyonlarının insan sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde tutulması için ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

Bilimsel mücadele yöntemleri ile haşerelerden bulaşabilecek sıtma, tifo, kolera gibi hastalıkların önlenmesi amaçlanıyor.

Çalışmalara kararlılıkla devam edilecek

Ekipler, merkez ilçelerde olduğu gibi kırsal ilçelerde de ilaçlama çalışmalarına başladı. Silvan’da 9, Kocaköy’de 4 olmak üzere 13 araçla ilaçlama yapılıyor. Diğer ilçelerde de çalışmalar devam edecek.

Çalışmalara Silvan Belediyesi Eş Başkanı Sevim Biçici de eşlik ederek çalışmaları yerinde inceledi.

Diyarbakır’da itfaiyeden su altı arama kurtarma eğitimi Diyarbakır’da itfaiyeden su altı arama kurtarma eğitimi

Gündüzleri larva ilaçlaması

İlaçlama çalışmaları, sivrisinek ve karasinek larvalarına karşı havuzlar, göletler, sazlık alanlar, kanalizasyonlar, bataklıklar, bodrum suları, süs havuzları, ahırlar, organik atıkların toplandığı yerler, çöp konteynerleri ve çöp aktarma istasyonları gibi üreme alanlarında yapılıyor.

Gece ilaçlaması (ULV) devam ediyor

Ekipler, sivrisinek, karasinek, tatarcık vb. uçan haşerelere karşı yürütülen mücadele yöntemlerinden biri olan ULV (Gece ilaçlaması) çalışmalarını kırsalda da sürdürüyor.

Çalışmalara akşam gün batımına yakın başlayan ekipler, halk sağlığı için gece geç saatlere kadar ULV cihazları ile ilaçlama yapıyor.
 

Editör: Nazmi Kahraman