Aşırı sıcaklar nedeniyle, çocuklarda sıvı kaybı ve güneş çarpmalarına karşı uyarıda bulundu.

"Eyyam-ı bahur", "Afrika" ve "Basra" sıcaklarıyla kavrulan yurdun büyük bölümünde vatandaşlar etkilenmeye devam ediyor. 

Yaz mevsimlerinde 40 derecelerin üstünde seyreden hava sıcaklıklarından dolayı çocuk, bebek ve ileri yaş gruplarında da sıcak havalardan dolayı çok sıvı kaybı yaşandığını belirten uzmanlar, özellikle çocuklarda çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Uzman Dr. Murat Boztaş, zorunlu haller olmadıkça çocukların dışarı çıkmamaları gerektiğini ve dışarı çıkan çocukların da güneş gözlüğü, güneş kremi, şapka, şemsiye gibi koruyucuları kullanmaları gerektiğini kayetti.

Ağır hasarlı bina yıkım esnasında tek dokunuşla yerle bir oldu Ağır hasarlı bina yıkım esnasında tek dokunuşla yerle bir oldu

Günlük alınan sıvı ihtiyacının artırılması gerektiğini ifade eden Boztaş, çocukların beslenmelerinde sıvı tüketiminin artırılması gerektiğini kaydetti.

Dr. Boztaş, şöyle dedi:

''Öğlen saatlerinde dışarıda top oynayan veya sokakta gezen çocuklarda güneş çarpması gerçekleşebiliyor. Bu şekilde hastanemize ve yoğun bakımımıza yatışlar olmaktadır. İmkan da varsa ılık bir duş aldırabilir ve en yakın sağlık kuruluşuna götürmeleri gerekmektedir.

Eğer çocuğun uykuya meyli artmışsa, cildi kırışık ve kuruysa, ağız içi ve dilinde kuruma varsa, küçük bebeklerin bıngıldağında çökme varsa, derin ve sık sık nefes alıp veriyorsa, mutlaka sıvı kaybı yönünde hızlıca bir sağlık kuruluşuna götürmek gerekmektedir.''