Diyarbakır'da geri dönüşüm tesisinde "sıfır atık" temasıyla düzenlenen defilede mankenler atık ürünlerle hazırlanan kıyafetleri tanıttı.

Diyarbakır’da kadın muhtar 25 yıllık rakibini devirdi Diyarbakır’da kadın muhtar 25 yıllık rakibini devirdi

Diyarbakır'da gelinlik tasarımı ve üretimi yapan firma, "Sıfır atıkta biz de varız" sloganıyla 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü kapsamında plastik poşet, sıva filesi, ip, kağıt ve takvim yaprakları gibi atık malzemelerden kıyafetler hazırladı.

D E F İ L E1

Toplam 6 parçadan oluşan gelinlik ve kıyafetler, kentteki bir geri dönüşüm tesisindeki atıklar arasında düzenlenen defileyle tanıtıldı. Mankenler, atık ürünlerle hazırlanan gelinlik ve rengarenk kıyafetleri giyerek podyuma çıktı.

POŞETTEN YAPILMIŞ GELİNLİK

D E F İ, L E4

Atık malzemelerden yapılan kıyafetleri giyen mankenlerden Sena Selen Bener, 6 yıldır Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde podyuma çıkarak, kıyafet tanıtımı yaptığını ifade etti.

Normalde defilelerde podyuma şık ve parıltılı kıyafetlerle çıktığını söyleyen Bener, şöyle dedi:

''İlk defa bir geri dönüşüm tesisinde poşetten yapılmış bir gelinlikle çıktım. Poşetten gelinlikle podyumdayım. Bunun anlamı aslında çok büyük. İnsanlarımıza güzel bir mesaj vermek adına çok gururlu ve mutluyum. Çok farklı bir duygu. İlk defa böyle bir deneyim yaşadım.''

''AMACIMIZ PROJEYE DİKKAT ÇEKMEK''

D E F İ L E2

Gelinlik ve kıyafetleri tasarlayan firma sahibi Mehmet Kaymak da insanlığın geleceğini tehdit eden atıklara karşı yürütülen "Sıfır Atık Projesi"ne, katkı sunmak istediklerini kaydetti.

Plastik poşet, sıva filesi, ip, kağıt ve takvim yaprakları, karton gibi atık ürünlerle tasarımlar yaptıklarını belirten Kaymak, şöyle devam etti:

''Bu projeye insanların dikkatini çekebilmek için böyle bir girişimde bulunduk. Normalde podyumda, ışıkların altında defileler yapıyoruz. Geri dönüşüm tesisini seçerek bir mesaj vermek istedik. Geri dönüşümü destekleyelim, Sıfır Atık Projesi'ne destek olalım. Bu doğamız için çok önemli bir proje. Biz de bunu destekliyoruz. Başka yerlerde de defilemizi yapabiliriz. Amacımız projeye dikkat çekmek. Bunun için de elimizden geleni yapacağız.''

''KAPILARIMIZI AÇTIK''

D E F İ L E3

Geri dönüşüm tesisinin sorumlusu Zülfiye Algur ise sahadan toplanan tonlarca atık malzemeyi tesiste ayrıştırıp geri dönüşüm bantlarında tekrar mamule dönüştürerek, ekonomiye kazandırdıklarını belirtti.

Defilelerin normalde şık salonlarda, stüdyolarda yapıldığını dile getiren Algur, "30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü" kapsamında defilenin geri dönüşüm sahasında yapılmasının güzel ve anlamlı olduğunu aktardı.

Algur, "Bu defileye geri dönüşüm firması olarak kapılarımızı açtık" dedi.

KAYNAK: AA

Editör: EYYUP KAÇAR