Diyarbakır Sinema Ofisi;  boşaltılan Sur PTT Binasının Diyarbakır Sinema Müzesi olması için imza kampanyası başlattı. 

Change.org üzerinden başlatılan kampanyanın açıklaması şöyle;

Diyarbakır Eş Başkanları, TMMOB ve oda başkanlarıyla buluştu Diyarbakır Eş Başkanları, TMMOB ve oda başkanlarıyla buluştu

“Sinema, Diyarbakır'da  1950-1970 yılları arası adeta nirvanasını yaşamış ve bunun bir göstergesi olarak 1956 yılında Türkiye ve Balkanların en büyük sineması Diyarbakır’da kurulmuştur. Sinemacıların göz bebeği halini alan şehirde onlarca filmin galası yapılmıştır.  1970’lere kadar 20'den fazla  orta ve büyük ölçekli  sinemanın olduğu Diyarbakır’da;  yazlık ve küçük ölçekli sinemalarda hesap edildiğinde bu sayının 40’ı aştığı bilinmektedir. Kentin dokusuna 1920’lerde tam anlamıyla  dahil olan sinema kültürü, 100 yılı aşkın bir süredir Diyarbakır'ın en önemli sanat parçalarından biridir. Bu kültürün bir getirisi olarak şehir, çok sayıda oyuncu, yönetmen, senarist, müzisyen ve yazarın yetiştiği doğal bir akademi haline gelmiştir. Ortadoğu’nun en özgün sanat merkezlerinden biri olan Diyarbakır’ın bu kimliğini görünür kılacak,  sinemamızı ve sanatçılarımızı yaşatacak bir "Sinema Müzesi" elzem olmuştur.

Diyarbakır Sinema Ofisi Olarak, Diyarbakır’ın önemli sinema objelerinden olan 4 ayaklı minarenin de bulunduğu Yenikapı Sokaktaki boşaltılan PTT Şubesi binasının “Diyarbakır Sinema Müzesi olarak işlevlendirilmesini” istiyoruz.

Başlattığımız bu kampanyayla sizleri Diyarbakır’ın Sinema Kültürüne sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Diyarbakır Sinema Ofisi Kimdir?

Diyarbakır Sinema Ofisi, 2017 yılında İnsiyatif olarak kurulan,  2022 yılında dernek olarak faaliyet gösteren ve Diyarbakır'ın tarihi, kültürel mirası ile modern sinema anlatılarını birleştirmeyi hedefleyen bir sinema üretim ve tanıtım merkezidir. Ofis, bölgesel ve evrensel değerleri harmanlayarak ulusal ve uluslararası alanda tanınan filmler üretmiştir. Şimdiye kadar 13 özgün film projesine imza atan Diyarbakır Sinema Ofisi, bu projelerle 50'ye yakın ödül kazanmış ve 300'e yakın festivalde yer almıştır. 

Konu ile ilgili konuşan Diyarbakır Sinema Ofisi Koordinatörü Feyzi Baran; Sinema kültürü Diyarbakır’da oldukça önemli bir yerde duruyor. Özellikle Dilan Sineması ile birlikte 1950’li ve1970’lı yıllarda bu kültür Diyarbakır’ı çok farklı bir yere geldi. Diyarbakır’lı sinemayı sevdi ve o yıllarda küçük ölçekli sinemalarla birlikte 40 yakın sinemanın olduğu kaynaklar tarandığı zaman anlaşılıyor. Diğer yandan çok sayıda sanatçı ve sinemacı bu kültürün içinde yetişerek sinemaya, fotoğrafa, müziğe başladı. Sinema sanatına dair oluşan bu kültürel birikimin, bir yerde gelecek kuşaklara aktarılması ve tanıtılması gerekmektedir. Diyarbakır Sinema Müzesi bu açıdan elzemdir. Diyarbakır’da çok sayıda mekanı tarayarak alan çalışmalarımız oldu. Hareketli lokasyonları tercih ederek kentin Sinema hafızasının Turizm sektörüne de katkıları üzerinde çalışmalar yaptık. Diyarbakır’ın sinema ile de anılmasının şehrin marka değerine oldukça önemli katkılar sağlayacağının farkındaydık. Boşaltılan Sur PTT Binası bizim bu arayışımıza en güzel cevap oldu. Buranın Sinema Müzesi olarak işlevlendirilmesi kentin hem kültürüne hem ekonomisine ciddi katkısı olacaktır.

Özelikle şunu demek istiyorum, bu bizim için çok önemli.  Kurulmasını istediğimiz Sinema Müzesinin bize veya başkasına tahsisini değil kamusal olarak Kültür Bakanlığı veya Yerel yönetimler üzerinden işlevlendirilmesini talep ediyoruz. Diyarbakır’lıları kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz.

Editör: Nazmi Kahraman