Dünya Sağlık Örgütü hayvanlardan yayılacak bir virüsün yeni bir pandemi yaratabileceği uyarısında bulundu.

Japonlar, diş çıkartan ilaç geliştirdi Japonlar, diş çıkartan ilaç geliştirdi

Dünya Sağlık Örgütü'nden Pandemiye Hazırlık Direktör Vekili Dr. Maria Van Kerkhove, gelecekte bilinmeyen bir tehdit daha önce görülmemiş bir şekilde virüs yayıp yeni bir pandemi oluşturabileceğini söyledi.

Dünya Maske Ve

Özellikle de farklı hayvanlardan yayılabilecek virüs tarzlarına dikkat edilmesini ve takip edildiği belirten Maria Van Kerkhove, şöyle dedi:

''Benim için grip kesin bir şey çünkü dolaşımda çok fazla var. Pek çok farklı türe bulaşmış durumda. Kuş gribimiz var ve reassortance (bir virüsün türler arasında sıçramasına izin veren genetik değişiklikler) için fırsatlar var, grip virüsü pandemisi için fırsatlar yüksek.

Bu yüzden buna hazırlıklı olmak için bütün bir sistemimiz var. Sorun şu ki, başka bir koronavirüs pandemisi görecek miyiz? SARS-CoV-2'nin bir pandemiye neden olduğu düşünüldüğünde, elbette bu bir fırsat. Asıl soru şu: Bir Arbovirüs pandemisi görecek miyiz?''

''İNSANLARI KORKUTMAK İÇİN SÖYLEMİYORUM''

Dünya Maskeli

Kerkhove, artropod kaynaklı virüsler olarak da bilinen arbovirüslerin sivrisinek ve kene gibi enfekte böceklerin ısırmasıyla insanlara yayılan enfeksiyonları ifade ettiğini söyledi.

''Şimdi, bunu dinleyen insanları korkutmak için söylemiyorum ama bizim için bu hazırlıklı olmamız gereken bir şey'' diye Kerkhove, alışılmışın dışında düşünülmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bilinen tehditler için gerçekten hazırlıklı olmalıyız ama aynı zamanda farklı bir şey için de hazırlıklı olmalıyız, belki su kaynaklı ya da başka bir şey. Bana göre pandemiler, ne yazık ki, yaşamımız boyunca karşılaşacağımız şeylerin bir parçası. Bunun hayatımız boyunca karşılaşacağımız son salgın olacağına inanmıyorum.''

Pandemik

Önceki gün yayınlanan haberlerde, ABD'de Mart sonundan bu yana ikinci kuş gribi vakası görüldüğü duyurulmuştu.

H5N1 olarak bilinen virüs, Michigan'da bir madıra çalışanında tespit edildi.  Geçen ay da Teksas'ta bir mandıra çalışanının enfekte olduğu açıklandı. Avustralya da bu hafta kuş gribinin ilk kez bir insanda görüldüğünü duyurdu.

Kaynak: Sputnik

Editör: EYYUP KAÇAR