Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Bitlis’in Tatvan Belediyesi Eşbaşkanı Mümin Erol, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını makam odasından indirdiği gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi. Erol, "cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla bugün Tatvan Adliyesi'nde ifade verdi. Tatvan Belediye Eşbaşkanı Belkiza Beştaş Epözdemir’in yanı sıra çok sayıda partili Eşbaşkan Erol'a eşlik etti.

‘Yasal bir zorunluluk yok’

Erol, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının makam odasında asılı bulunmasıyla ilgili yasal bir zorunluluk olmadığını vurguladı. Erol, CHP ve MHP'li belediyelerde de Erdoğan'ın fotoğrafının indirildiğine işaret ederek, "Kendi partimizin genel başkanının fotoğrafını da odada bulundurmadık. Fotoğrafın indirilmesi sırasında da hiçbir hakaret içerikli bir söz sarf etmedim. Ayrıca hakaret içerikli hiçbir eylem ve davranışta da bulunmadım" dedi.

Soruşturmanın hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Erol, "Biz de bugün 13 adet ayrı suç konusu içeren yolsuzluk dosyası ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Savcılık makamının aynı performansı sergilemesini bekliyoruz. Belli bir maksata yönelik iş bu soruşturmanın hukukla bir ilgisi yoktur. Ben cumhurbaşkanına hakaret etmedim, başkasına da hakaret etmedim. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" diye kaydetti.

‘Kayyım önünü açmadır’

Erol’un avukatı Muhammed Acar, ortada herhangi bir suçun olmadığını söyledi. Acar, "Cumhurbaşkanının fotoğrafının makam odasına asılmasının kanuni bir düzenlemesi de yoktur. Bu husus son zamanlarda AKP'nin bir uygulamasıdır. Bunun herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Ayrıca bu durumun bir siyasi baskı aracı haline getirilmesi ve bu suretle yargının araçsallaştırılması söz konusudur. Kayyum ortamında yaşadığımız bu dönemde müvekkil hakkında bu şekilde suçlamada bulunulması ve soruşturma açılması sopa gösterme mahiyetinde olup, kayyum atamanın önünü açmaktır" diye kaydetti.

Avukat Diyar Orak, müvekkili hakkında iktidar yanlısı medyada linç kampanyası başlatıldığını hatırlattı. Orak, takipsizlik kararı verilmesini istedi.

Avukat Dilan Kanat Aksoy, müvekkilin bahse konu görüntülerinin daha önce de servis edildiği ancak herhangi bir soruşturma konusu yapılmadığına dikkat çekti. Adalet Bakanının açıklamasından sonra müvekkil hakkında soruşturma başlatıldığını söyleyen Aksoy, "Adalet Bakanı yargı mercilerine talimat verme yetkisine haiz değildir" diye konuştu.

İfade sonrası açıklama

İfade işlemleri sonrası adliye binası önünde açıklama yapıldı. Eşbaşkan Erol, yargının hukuk devleti ilkelerine bağlı kalmak zorunda olduğunu vurguladı. Erol, "İtibar suikastı yapanlar; bu akıl sizleri hiçbir yere götürmeyecektir. Hukuk herkese lazım" dedi. 

Ne olmuştu?

Eşbaşkan Mümin Erol hakkında, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını makam odasından indirdiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, Erol'a “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiası yöneltildi.

DEM Partili Belediye Eşbaşkanı Erol hakkında soruşturma öncesi ve sonrası hem hükümet yetkilileri hem de yandaş medya tarafından linç kampanyası başlatıldı. En son Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Hem Cumhurbaşkanımıza hakarettir, hem birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik bir tutum ve davranıştır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın fotoğrafının indirilmesi üzerinden DEM Parti hedefe konurken, 31 Mart seçimlerinde sonra Erdoğan fotoğraflarını indiren belediye başkanları hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Seçimlerden hemen sonra CHP ve MHP'nin kazandığı Kastamonu, Ortahisar ve Kurşunlu gibi belediyelerde de benzer bir durum yaşandı. Ancak belediye başkanları hakkında herhangi bir soruşturma açılmadı.

MHP ve CHP'li belediyeler de indirdi

MHP'den CHP'ye geçen Kastamonu Belediyesi'nin Başkanı Hasan Baltacı, seçimin hemen ardından makam odasındaki Erdoğan’ın fotoğrafını indirdi. Baltacı, durum için "Erdoğan bir taraftan Cumhurbaşkanı ama bir taraftan da Ak Parti Genel Başkanı. Biz hiçbir genel başkanın fotoğrafının belediye başkanının makam odasında bulunmasını istemeyiz" ifadelerini kullandı.

AKP'den CHP'ye geçen Trabzon Ortahisar Belediyesi'nin Başkanı Ahmet Kaya, makam odasındaki Erdoğan fotoğrafını indirdi. AKP'lilerin "ideolojik belediyecilik" yapmakla eleştirdiği Kaya, "Ben o kurumdan içeri siyaset sokmayacağımı söylemiştim. Dolayısıyla Sayın Recep Tayyip Erdoğan siyasi bir kimliktir. AK Parti Genel Başkanı’dır. Dolayısıyla o kurumdan içeri siyaset sokmama kararlılığım devam ediyor. Onun bir yansımasıdır. Kendi genel başkanımın da resmi orada yoktur. AK Parti Genel Başkanı'nın resmi olması da doğru değildir" yanıtı verdi.

Çankırı'nın Kurşunlu Belediyesi'ni AKP'den devralan MHP'li Şerafettin Uslu da koltuğa oturduktan 2 gün sonra Erdoğan'ın fotoğrafını indirdi.

Survivorde dün gece  kim elendi? Seda mı Atakan mı? Finalistler belli oldu Survivorde dün gece kim elendi? Seda mı Atakan mı? Finalistler belli oldu

Yerel seçimlerde AKP'den CHP'ye geçen Çekmeköy'de de ilk icraat olarak belediye binasında asılı olan Erdoğan ve eski başkan Ahmet Poyraz'ın fotoğrafı indirildi.

Editör: Nazmi Kahraman