Meteoroloji uyardı. Sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıkacak. Kavrulacağız! Meteoroloji uyardı. Sıcaklıklar 40 derecenin üzerine çıkacak. Kavrulacağız!

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), 9’uncu Yargı Paketi’ne ilişkin Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda açıklamayı EŞİK üyesi Nezahat Doğan Demiray ve Tuana Gençer okudu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Artık hiçbirimizi ‘aileyi koruma’ masallarına inandıramazsınız. Çünkü kadınları ve çocukları şiddete karşı koruyan yasaları bir bir yok edenler, mevcut yasaları ve Anayasa’yı uygulamayanlar hiç kimseyi koruyamazlar. Bu ‘paket’ ile hangi haklarımızın gasp edileceğini Meclis’e getirilinceye kadar tam olarak öğrenemiyoruz bile. Sızdırılan ilk taslak 38 madde iken; Adalet Bakanı taslağın 62 madde olduğunu söylüyor.

‘Geçit vermeyeceğiz’

Kadın ve çocukları erkeklerin her türlü istismarına açık hale getirmeyi ‘aileyi korumak’ olarak göstermek, erkek egemenliğini mutlaklaştırmaktır.  İthal ettiğiniz yeni suç türü; ‘etki ajanlığı’ ile muhaliflerin sustuğu bir ülke yaratmak istiyorsunuz. Eşitlik, özgürlük, adalet adına her türlü arayışın önü kesilecek, tüm toplumsal muhalefet örgütleri kapatılma riski ile karşı karşıya kalacak, sivil toplum tamamen susturulacaktır. Amacınızı biliyoruz. Asla geçit vermeyeceğiz.”

‘Amacınızı ve yöntemlerinizi biliyoruz’

Kadınların yaşam hakkı dahil olmak üzere kazanılmış haklarımızla oynamaktan vazgeçin. Hukuksuzluğunuzu hukuka uydurma yöntemlerinizi, eşitlik ve laiklik düşmanı politikalarınızı, Meclis’te oybirliği ile kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, bir kişinin kararı ile çekilmenizden biliyoruz. Yeni değil, bugün değil, yüzyıllardır iktidarınızı kadınların boyunlarını eğerek var etmeye çalıştınız. Her hakkımızı mücadele ile kazandık. İşte buradayız. Fetvalarınıza, yasaklarınıza boyun eğmiş olsaydık, bugün burada olmazdık. Yalanlarınıza, vizyonsuz vizyon belgelerinize, laiklik ve eşitlik karşıtı torba yasalarınıza asla boyun eğmeyeceğiz. Amacınızı ve yöntemlerinizi biliyoruz. Seçilmiş belediye başkanları yerine kayyumlarınızı atamanızdan, muhalif herkesi kumpas ve intikam davaları ile hukuka aykırı olarak hapislerde tutmanızdan biliyoruz. Rant aşkınızdan, imar yasalarınızdan, bilime ve bilimsel eğitime saldırılarınızdan, hayvanlara ve doğaya verdiğiniz zarardan biliyoruz. Hala hukuksuzluğunuza kılıf uydurmaya çalışıyorsunuz ama hatırlatalım: Siz kaybettiniz."

Editör: Nazmi Kahraman