Hollanda eski Başbakanı Dries Van Agt ve eşi Eugenie ile birlikte el ele ötanazi ile hayata veda etti. Çiftin ölümü, Hollanda’da giderek artan, “ikili ötanazi” eğiliminin bir parçası olarak görülüyor. 

1024X576A 1 750X464Guardian’da yer alan haberi göre, ikili ötanazi, ilk kez 2020’de gündeme geldi. O dönem yapılan bir araştırma sonucu 26 çifte aynı anda ötanazi uygulandığını tespit edildi. Bu eğilim giderek arttı, 2021’de 32; 2022’de de 58 çifte ötanazi uygulandı.

Hollanda medyasına göre, 1977-1982 yılları arasında başbakanlık yapan ve Hristiyan Demokrat Temyiz Partisi’nin ilk lideri olan Van Agt, Katolik olmasına rağmen eşiyle kendi yollarını kurdu. Van Agt’ın daha sonraki yıllarda kurduğu Filistin destekçisi Haklar Forumu çiftin ölüm haberini duyurdu. Gerard Jonkman, NOS’a yaptığı açıklamada her ikisinin de çok hasta olduğunu ve “birbirleri olmadan yapamayacaklarını” söyledi. Van Agt, 2019’da geçirdiği beyin kanamasından sonra tam olarak iyileşememişti.

65 Yillik Evli Cift Ele Ele Otenazi Yapti 962547.PngHollanda’da yılda yaklaşık bin kişinin ötanazi isteğini yerine getiren Expertisecentrum Euthanasie’nin Sözcüsü Elke Swart, çiftin ölüm taleplerinin bireysel olarak değerlendirildiğini ve test edildiğini açıkladı:

IKBY'den 53 ülkeye kapıda vize uygulaması IKBY'den 53 ülkeye kapıda vize uygulaması

Hollanda’da ötanazi uygulaması, 2002’den beri bazı koşulları sağlayanlar için yasal. İkinci bir uzmanın ötanaziyi onaylaması gerekiyor ve çoğu vaka aile hekimi tarafından evde gerçekleştiriliyor.

Editör: Ferit Aslan