İsrail ile Hamas arasındaki çatışma 18. gününde devam ediyor. Gazze Şeridi’nde İsrail’in bombaları altında kalan Filistinlilerin sayısı 5 bini aştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas’ı yok etmek için savaşın uzayabileceğini söyledi. İsrail Ordu Sözcüsü ise kara harekatının neden geciktiğini açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise bölgeye barış getirmek için çaba gösteriyor. Peki, Gazze’de neler oluyor? İşte detaylar… 

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışma, 18. gününde de durmak bilmiyor. Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinliler, İsrail’in hava saldırılarına maruz kalıyor. İsrail ordusu, son 24 saatte 400’den fazla noktayı vurduğunu duyurdu. Saldırılarda aralarında yaşlı kadın ve çocukların da bulunduğu 140 sivil hayatını kaybetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesini ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Netanyahu, Hamas’ın ölümcül saldırılarına karşı kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini söyledi. Netanyahu, “Eğer Hizbullah çatışmalara müdahale ederse, tahribat hayal edilemez boyutlara ulaşacak.” dedi.

KARA HAREKATI NEDEN ERTELENDİ?

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari ise Gazze’ye yönelik kara harekatının neden başlamadığını açıkladı. Hagari, “"Biz tabi ki hazırız ama çeşitli stratejik ve taktiksel nedenler var. Biz Orta Doğu'nun tamamına bakıyoruz." ifadelerini kullandı. dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise bölgedeki krizin çözümü için arabuluculuk rolü üstleniyor. Macron, DAEŞ ile mücadele eden uluslararası koalisyonun Hamas’a karşı da genişletilmesi çağrısında bulundu. Macron, “Terörle mücadele acımasız olmalı, ama kuralsız olmamalı.” dedi.

İsrail Savunma Bakanı: Harekat Gazze Şeridi'nin tamamına yayılacak İsrail Savunma Bakanı: Harekat Gazze Şeridi'nin tamamına yayılacak

Öte yandan, Hamas da Katar-Mısır arabuluculuğuyla iki rehineyi daha serbest bıraktığını duyurdu. Batı Şeria’da da çatışmalar yaşandı.