Gripin geçmişten günümüze, nostaljik bir deva olarak hafızalarda kaldı.

Bir dönemin vazgeçilmez ilacı Gripin, belli bir yaş grubundaki hemen hemen herkesin yaşamında bir kez kullandığı, her derde deva olarak tanımlanan efsanevi bir ilaçtı. 

Diyarbakır’da istasyonda facia önlendi Diyarbakır’da istasyonda facia önlendi

Bakkallarda satılan Gripin, bugünlerde pek ortalarda görünmese de, bir zamanlar adeta zirvedeydi.

TÜRKİYE'NİN İLKLERİNDEN

Gri̇pi̇n Haber İçi̇

Gripin İlaç A.Ş’nin doğuşu, 1930’lu yıllarda, bir Türk girişimcisinin yerli üretim tutkusunu ilaç sanayisindeki potansiyelle buluşturarak Türkiye’nin ilklerinden birine imza atmasıyla başladı. 

Bu girişimci, Eczacı Necip Akar'dı. 1931 yılında, halk arasında ''Her Derde Deva'' diye anılan Gripin adlı ilacın üretimine başlanmasıyla, Necip Akar, ilaç sektöründe önemli bir kilometre taşını altın harflerle tarihe yazdırdı.

GRİPİNDEN SONRA OPON ÜRETİLDİ

Gri̇pi̇n Haberi̇çi̇

Üretilerek piyasaya sunulduğu dönemlerde  kısa zaman içinde Gripin’i ne duymayan ne de kullanmayan kaldı. 

Hemen hemen her eve giren ve o dönemlerde insanların en az bir kez kullandığı Gripin’in doğuşundan sonra  Opon adlı ilaç üretildi. 

Adele, romatizma, baş ve diş ağrısı gibi hafif ve orta şiddetteki ağrılarda, soğuk algınlığı, grip ve hafif enfeksiyonlarda görülen ağrı ve ateş durumlarında, romatizmal hastalıklarda endike olduğu açıklanan Opon da kısa sürede piyasadaki yerini aldı.

Gripin, geçmişten günümüze uzanan bu nostaljik yolculuğuyla, hala hatırlanan ve takdir edilen bir marka olarak hafızalardaki yerini koruyor.

Ecz. Necip Akar’ın ürettiği Gripin 1930’lu yıllardan günümüze kadar uzanan bir nostaljiyi yaşatıyor. 

Gripin, bir dönemin sağlık sembolü olarak hatırlanırken, aynı zamanda Türk ilaç sanayisinin gelişiminde önemli bir rol de oynadı.

Editör: EYYUP KAÇAR