Gize Piramidi'nde 1872 yılında keşfedilen üç gizemli nesne, arkeologlar arasında tartışma yaratmaya devam ediyor.

Waynman Dixon tarafından bulunan ve "Dixon Kalıntıları" olarak adlandırılan kalıntılar, bir taş top, kanca şeklinde bir bakır nesne ve bir ahşap çubuktan oluşuyor. Bu nesnelerin piramitlerde neden yer aldığı hala gizemini koruyor.

Arkeologlar tarafından Mısır Gize Piramidi'nden çıkarılan üç nesnenin gizemi halen çözülemedi.

Dördüncü Hanedan'ın ikinci Firavunu Khufu'nun mezarı bulunan piramitlerin en büyüğü ve en ünlüsü olan Giza, Antik Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri.

KRALİÇE ODASINDA KEŞFEDİLDİ

Gi̇za Pi̇rami̇di̇ Haberi̇çi̇

Samanyolu'nda nadir bir kara delik keşfedildi Samanyolu'nda nadir bir kara delik keşfedildi

Büyük ölçüde sağlam kalmasına rağmen, piramitin içinden bugüne kadar sadece üç nesne çıkarılabildi.

İlk inşa edildiğinde 146 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 230 metre kare bir tabana sahip olan piramitten çok sayıda tarihi eser ve nesne çıkarılacağı tahmin edilirken arkeologlar ve diğer tarih uzmanları şu ana kadar sadece üç spesifik nesne bulabildi. Bu nesneler de kendileri kadar gizemli.

Nesneler ilk olarak 1872 yılında 19. yüzyıl İngiliz kaşifi Waynman Dixon tarafından Kraliçe Odası'nda keşfedildi.

Dixon, bir taş top, kanca şeklinde bir bakır nesne ve bir ahşap parça buldu. 

Bu üç eser kısa sürede ''Dixon Kalıntıları'' olarak bilinir hale geldi. Ancak, nesneler Britanya'ya getirildikten kısa bir süre sonra kayboldu.

Bunlardan ikisi (bir top ve bir kanca) bulunarak British Müzesinde muhafaza edilmeye başlandı. Ancak, ahşap çubuk 70 yılı aşkın süre boyunca bulunamadı. 2019 yılında küratör asistanı Abeer Eladany, Aberdeen Üniversitesi'nin müze koleksiyonlarındaki eşyaları incelerken o koleksiyona ait olmadığı anlaşılan bir parçayla karşılaştı. Böylelikle son nesnede bulundu. 

GİZEMLİ NESNELER

Gi̇zemli̇ Nesne Haber İçi̇

Peki, bu nesneler piramidin içinde ne arıyordu? Dixon ilk keşfettiğinde, The Graphic gazetesi, nesnelerin büyük olasılıkla "piramitleri inşa eden işçilerin kullandığı ağırlıklar ve ölçü birimleri" olduğunu belirtti. 

O dönemde yazılan raporada ''Bırakıldığı konum, iş devam ederken ve inşaatın erken bir döneminde orada bırakılmış olduklarını gösteriyor.'' ifadeleri yer aldı. 

ARKEOLOGLAR ARASINDA TARTIŞMA YARATTI

Gi̇za Pi̇rami̇di̇i̇i̇ Haber İçi̇ne

Aberdeen Üniversitesi Müzeler ve Özel Koleksiyonlar Başkanı Neil Curtis, bu eşyaların Yeni Krallık döneminde firavunların antikaları kendileriyle birlikte gömerek geçmişe devamlılığı vurgulamaya çalıştıklarını ve kasıtlı olarak sakladıklarına inanıyor.

İngiliz Müzesi'nin sitesine göre, ''Khufu dönemine ait sunular olduğu düşünülen bu nesneler ya gerçek aletler ya da alet modelleriydi, ölen kralın sihirli bir şekilde geçitten geçerek cennete gimesini sağlamak için yerleştirilmiş olabilirler.'' denildi. 

Eladany'nin "kayıp" sedir parçalarını keşfetmesi ve  piramit içinden daha önce hiç görülmemiş görüntülerin ortaya çıkmasıyla, ahşap parçaların aslında ilk düşünüldüğünden çok daha eski olduğu ortaya çıktı. 

Ahşabın M.Ö. 3341-3094 yılları arasında bir döneme ait olduğu belirlendi. Bu, Firavun Khufu'nun  hükümdarlık dönemi olan M.Ö. 2580-2560'dan 500 yıl daha erken.

Bu, Dixon Kalıntılarının piramidin inşasına ait orijinal eserler olduğu ve odaları keşfedenler tarafından bırakılmadığını destekliyor.

Ancak Curtis, ''Şimdi bu nesnelerin kullanımı konusunda bilim insanlarının tartışması gerekecek. Bu keşif, Dixon Kalıntıları'na olan ilgiyi kesinlikle yeniden canlandıracak ve Büyük Piramit hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayacak'' diyor.

KAYNAK: NTV
 

Editör: EYYUP KAÇAR