Esenler Film günleri Festivale dönüşüyor Esenler Film günleri Festivale dönüşüyor

Batman’da 70'den 70'e herkes tarafından çok sevilen ve geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü Şanlıurfa'da hayatını kaybeden down sendromlu Habip Hasar’ın adı, İluh Mahallesinde yapılacak olan parkta yaşatılacak.

Habib Hasar, 3 mayıs 1974 yılında Batman'ın Karşıyaka Mahallesi'nde down sendromlu olarak doğdu. Evin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Habip'in 6 erkek bir de kız kardeşi var. Küçük yaşta annesini kaybeden Habip, meydanlarda ünlü siyasetçilerin taklidini yaparak kısa sürede tanındı.

Zamanla Batmanlıların gönlünde taht kuran Habip, her seçim döneminde ya belediye başkan adayı ya da milletvekili adayı olurdu. O resmiyette ne belediye başkanı ne de milletvekili olamadı. Ancak, şehirde yaşayan 7'den 70'e herkesin gönülünde başka bir yeri vardı. Kentte "Habip Başkan" olarak tanınan Hasar, bir süre önce hastalandı. Önce Batman'da tedavi altına alındı. Ancak daha sonra Şanlıurfa Eğitim ve Araştırmaa Hastanesi'ne sevk edildi. 

Yoğunbakım ünitesinde tedavisi süren Habip Hasar, ne yazık ki hayata tutunamamıştı. Bir çok yerel gazete ve televizyonda haber olan, sosyal medya platformlarında bir birinden güzel paylaşımları bulunan Habip, öteki dünyaya göçtü ancak geride bir çok hatıra bıraktı.

Habip'in ölümü memleketi Batman'da büyük üzüntüye neden olmuştu.