Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, TBMM’ye verdiği soru önergesinde 15 Kasım 1937’de Elazığ’ın Buğday Meydanı’nda idam edilen Seyit Rıza ve dava arkadaşlarının mezar yerlerini sordu.

“Seyit Rıza ve Dava Arkadaşlarının Mezar Yerleri Açıklansın” diyen Milletvekili Sinan Çiftyürek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi kaleme aldı.

86 yıldır açıklanmayan mezar yerleri

Çiftyürek önergesinde “Darağacına götürülürken 74 yaşındaki Seyit Rıza’nın yaşı küçültülerek, 16 yaşındaki oğlu Resik Hüseyin’in yaşı ise büyütülerek kayıtlara geçirildi. İdamlar sonrası cenazeler ailelere teslim edilmeyerek bilinmeyen bir yere defnedilmiş, aradan geçen 86 yıla rağmen mezar yerlerinin açıklanmasına dair devlet yöneticileri tarafından herhangi bir açıklama yapılmamıştır” ifadelerine yer verdi.

İYİ Parti’de istifa şoku İYİ Parti’de istifa şoku

‘Hangi nedenlerle açıklanmamaktadır?’

Milletvekili Sinan Çiftyürek, Cevdet Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

“Seyit Rıza ve onunla birlikte idam edilen dava arkadaşlarının mezar yerleri nerededir?

Seyit Rıza, oğlu ve beş dava arkadaşının mezar yerlerinin açıklanmamasının gerekçesi nedir?

İstiklal Mahkemelerinin tutanak ve kayıtları kamuoyuna hangi nedenlerle açıklanmamaktadır? Bu belgelerin açıklanmasına dair Cumhurbaşkanlığı tarafından planlanan herhangi bir çalışma mevcut mudur?”