Agos Gazetesi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Hırant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada görüldü. Yargıtay’ın 15 sanık yönünde kısmen bozma kararı verdiği davanın duruşması 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklar Veysel Şahin, Okan Şimşek ve Gazi Günay, duruşmada hazır bulunurken, bazı sanıklar Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) üzerinden duruşmaya alındı.

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanıklardan Veysel Şahin, “Emniyetten tanıdığım yok, il jandarmadan hiçbirini tanımıyorum hiçbiriyle görüşmem yok, telefonda bile görüşmem yok. Sizden adalet bekliyorum. Şaşırdım başkanım. Böyle bir olaya müdahil olmadım. Bu şahısları tanımıyorum” dedi.

“Beni görevlendiren beraat ediyor”

Sanıklardan Okan Şimşek ise kendisine yöneltilen suçlamaları reddederek, “Daha önceden de tahkikat taleplerimizde Giresun Jandarma Komutanlığı’nda olduğuna emin olduğum iki belge var, biri görevlendirme belgesi, biri de görev sonuç raporu. Bunların getirilmesini istiyorum, kendimi kanıtlayacağım bir şey kalmadı. Beni görevlendiren Metin Yıldız, ama kendisi beraat ediyor. Benim verdiğim bilgiyle Metin Yıldız görevini yapmış oluyor, ben yapmamış oluyorum. Cezalandırılmamız gerekiyorsa yargılama da yapmayın. Hatta öldürün bizi, siz de kurtulun, biz de kurtulalım” diye konuştu.

8’i hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet

Savunmaların ardından mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Veysel Şahin, Osman Gülbel, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Mehmet Ayhan, Hasan Durmuşoğlu, Gazi Günay, Ali Öz hakkında ”tasarlayarak kasten öldürme” ve ”anayasayı ihlal” suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis etti.

Savcı, mütalaasında, Muharrem Demirkale hakkında ise, ”tasarlayarak kasten öldürme” suçundan, Bekir Yokuş hakkında, ”tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” ve ”anayasayı ihlal” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası talep etti. İddia makamı, Yavuz Karakaya hakkında da ”tasarlayarak kasten öldürmeye yardım” suçundan 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis talep etti.

Donald Trump kimdir? Sağlık durumu nasıl? Neden saldırıya uğradı? Donald Trump kimdir? Sağlık durumu nasıl? Neden saldırıya uğradı?

3 sanık hakkında beraat talebi

Savcı, sanıklar Volkan Şahin, Şükrü Yıldız, Mehmet Ali Özkılınç hakkında, mahkumiyetine yeterli kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini savunarak beraatlerini istedi.

Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerine ve adli kontrol tedbiri uygulanan sanıkların tedbirlerine devam kararı veren mahkeme, sanık ve avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlaması için süre verilmesine karar vererek duruşmayı 16 ve 17 Temmuz’a erteledi.

Editör: Nazmi Kahraman