Kayseri Danışmentgazi Mahallesi'nde Suriyeli bir kişinin 6 yaşındaki bir Suriyeli çocuğa cinsel istismarda bulunması üzerine çıkan olaylarda Suriyelilere ait ev ve iş yerleri yakıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcıları Mahmut Şahin ve Abdullah Aslan, taciz olayı ile hiçbir ilgisi olmayanların evlerine, işyerlerine ve araçlarına yapılan saldırılara tepki gösterdiler. Şahin ve Aslan sosyal medya hesapları üzerinden yaptıkları açıklamada bu ırkçı faşizan saldırıların asla kabul edilemez olduğunu vurguladılar.

Kayseri’de yaşananların vandallık olduğunu belirten HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Şahin, “Kayseri’deki taciz iddiası ve tacizcinin gözaltına alınmasının akabinde, mültecilere yönelik yapılan bu saldırılar tam bir vandallıktır. Taciz ve tacizcilere yönelik etnik kökenine bakılmaksızın en sert tedbirlerin alınmasının ve faillerin en şedit cezalarla tecziye edilmesinin zaruri bir hal aldığı açıktır. Ancak Kayseri’de taciz olayı ile hiç bir ilgisi olmayanların evlerine saldırılmış, işyerleri ve araçları yakılmıştır. Mülteciler, bir kez daha kitlesel linç eylemlerine maruz kalmıştır. Her gün farklı bir bahane üretilerek bir yenisi ile karşılaştığımız bu ırkçı faşizan saldırılar asla kabul edilemez.” dedi.

“Nefret üreten mekanizmalara ve provokatörlere karşı bir an önce gerekli ve yeterli adli/idari önlemlerin alınması elzemdir”

AK Parti Sözcüsü Çelik: UEFA’nın bu kararı, futbolun üzerine gölge düşürmüştür AK Parti Sözcüsü Çelik: UEFA’nın bu kararı, futbolun üzerine gölge düşürmüştür

“Mültecilere yönelik bu linç ve katliam girişimlerine karşı maalesef iktidar net ve kararlı bir tutum ortaya koyamamıştır.” ifadelerini kullanan Şahin şunları kaydetti:

“Adli ve idari merciler ise yeterli tedbirleri almaktan geri durmuş, failleri, provokatörleri ve azmettirenleri cezalandırmada yeterli aksiyonu almamıştır. Bu durum, içeride birileri adına hareket eden millet ve memleket düşmanlarını daha da cesaretlendirmiştir. Giderek büyüyen mültecifobik bir durumla karşı karşıyayız ve kabartılan bu tür tehlikeli duygular yabancı düşmanlığını esas alan yerli tip bir ‘Dazlak Kültürü’nün yeşermesine de zemin hazırlamaktadır.

Fazla geç olmadan nefret üreten mekanizmalara ve provokatörlere karşı bir an önce gerekli ve yeterli adli/idari önlemlerin alınması elzemdir. Aksi halde giderek kabaran ve karşısında hiçbir caydırıcı etken bulunmayan yabancı düşmanlığı çok daha vahim sonuçlar doğuracak, trajik manzaraların oluşmasına sebebiyet verecektir.”

“Vandalları sokağa salarak terör estirmek suçtur. Sorumlular hesap vermelidir.”

Konu ile ilgili açıklama yapan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Aslan ise “Tam bir vandallık!” cümlesiyle başladığı açıklamasında “Masum insanların evlerine, iş yerlerine, araçlarına saldırarak kargaşa ve kaos çıkarmak peşindeler. Bundan siyasi rant sağlamaya çalışanlara hakkettikleri muamele yaşatılmalıdır. Vandalları sokağa salarak terör estirmek suçtur. Sorumlular hesap vermelidir.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Nazmi Kahraman