İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da içinde bulunduğu helikopterin düşmesinin ardından enkazın Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) tarafından bulunduğu iddiasına dair açıklama yapıldı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Akıncı İHA'nın enkazın yerini doğru bir şekilde tespit edemediğini bildirdi ve helikopterin İran dronları tarafından bulunduğu belirtti. Olumsuz hava koşullarına işaret edilen açıklamada, "Türkiye'nin gece görüşlü ve termal kameralarla donatılmış bir İHA göndermesine rağmen bu İHA, bulut altı tespit ekipmanı ve kontrol noktalarının bulunmaması nedeniyle kazanın yerini doğru bir biçimde tespit edemedi" denildi.

‘İran dronları tarafından bulundu’

İran Silahlı Kuvvetleri, kendilerine ait sentetik açıklıklı radarla donatılmış İHA'ları o sırada Hint Okyanusu'nun kuzey kesiminde bulunmaları nedeniyle hemen bölgeye gönderemediklerini aktardı. Açıklamada, Reisi, Abdullahiyan ve diğer yetkililerin cesetlerinin bulunduğu kaza alanı, pazartesi sabahı İran kara kurtarma güçleri ve Hint Okyanusu'ndan geri çağrılan dronlar tarafından tespit edildiği kaydedildi.

77 pilot balina kıyıya vurdu 77 pilot balina kıyıya vurdu

Editör: Nazmi Kahraman