İran’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için oy verme süreci başladı. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin hayatını kaybetmesi ardından cumhurbaşkanı belirlemek için yapılan seçimlerde adaylardan hiçbirinin yüzde 50’yi geçememesi üzerine ilk iki aday ikinci tura kaldı.

Reformist aday Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday ve eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili, ülkenin 14’üncü dönem cumhurbaşkanlığı için yarışıyor.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, oy verme sürecinin başladığını duyurdu. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, oyunu Tahran’da İmam Humeyni Hüseyniyesi’nde kurulan sandıkta kullandı. İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi’nin verilerine göre, 88 milyon nüfusa sahip ülkede yaklaşık 62 milyon seçmen, 59 binden fazla merkezde oy kullanabilecek. Ayrıca, 95 ülkede kurulan seçim merkezlerinde yurtdışındaki İran vatandaşları da oy kullanma hakkına sahip.

Saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi 18.00’de sona erecek. Ancak ihtiyaç halinde bu süre, İçişleri Bakanlığına bağlı Seçim Merkezi’nin kararıyla uzatılabilecek. Seçim sonuçlarına dair ilk verilerin gece yarısı yayımlanması, kesin sonuçların ise yarın sabah saatlerinde açıklanması bekleniyor. İran’da cumhurbaşkanı 4 yıl görev yapıyor ve üst üste en fazla iki defa seçilebiliyor.

İlk turda katılım yüzde 40 ile ülke tarihindeki en düşük seviyede kaldı. Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5’ini alırken, Celili yüzde 38,6 oy aldı.

ABD başkan adayı Kamala Harris kimdir? ABD başkan adayı Kamala Harris kimdir?

Editör: Nazmi Kahraman