Sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak herkesin hayali, ancak bunun için sadece cilde dışarıdan yapılan bakımlar değil aynı zamanda besin tercihlerini de doğru yapmak lazım.

Diyet, cildin içten dışa doğru beslenmesinde önemli bir rol oynar. Araştırmalar, tüketilen besinlerin yaygın cilt rahatsızlıklarının gelişiminde ve önlenmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.

 Medicana Çamlıca Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Deniz Pirçek, sağlıklı bir cilde sahip olmak için vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini ve detaylarını şu şekilde anlattı:

2024’ün en şanslı üç burcu onlar 2024’ün en şanslı üç burcu onlar

CİLDİN SÜPER STARI: OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİ

Omega 3 yağ asitleri ciltteki kızarıklık ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özellikleriyle bilinmektedir. Ayrıca cildin esnekliğini korumaktan ve kırışıklıkları önlemekten sorumlu bir protein olan kolajen üretimini de teşvik ederler. Bu sağlıklı yağlar somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklardan elde edilebilmektedir.

ANTİOKSİDAN ZIRHI: E VİTAMİNİ

E vitamini, cildi serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Cildi zararlı çevresel faktörlerden korur, cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler, cildi genç ve canlı tutar. Kuruyemiş ve chia, keten tohumu gibi tohumlar E vitamini bakımından zengin kaynaklardır.

KOLAJEN GÜÇLENDİRİCİ: C VİTAMİNİ

C vitamini, cildin elastikiyetini destekleyen kolajen üretiminde hayati rol oynayan bir besindir. C vitamini aynı zamanda cildin serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olan ve cildi güneş hasarlarından koruyan bir antioksidandır. Turunçgiller, meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler harika C vitamini kaynaklarından bazılarını oluşturmaktadır. 

CİLT İYİLEŞTİRİCİ: ÇİNKO

Çinko, cilt sağlığı da dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarında önemli rol oynayan bir mineraldir. Çinko; kolajen sentezi, doğal iyileşme sürecinin desteklenmesi, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin sürdürülmesi, enflamasyonun kontrol altına alınması süreçlerinde etkin rol oynamaktadır. Vücudumuza yeterli çinko alımını sağlamak için deniz ürünleri, yağsız et, baklagiller ve fındık gibi gıdaları tükettiğimizden emin olmamız gerekmektedir.

YENİ KAN HÜCRELERİNİN MİMARİ: BAKIR

Bakır deride mikro düzeyde hücre oluşumunda, deri proteinlerinin sentezinde ve stabilizasyonunda ve yeni kan damarlarının oluşumunda rol oynamaktadır. Klinik çalışmalara bakıldığında; cildin esnekliğini artırmaya yardımcı olduğu, yüzdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları azalttığı, yara iyileşmesini desteklediği bilinmektedir. Bakır; sakatat, kabuklu deniz ürünleri, balık, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi proteinli gıdaların yanı sıra tam tahıllar ve çikolatada da yüksek miktarlarda bulunur.

YAŞA MEYDAN OKUYAN DOSTLAR: ANTİOKSİDANLAR

Antioksidanlar cildi cilt hücrelerine zarar verebilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hasardan koruyan bileşenlerdir. Antioksidanlar; serbest radikalleri nötralize eder, erken yaşlanmayı önler, cilt sağlığını ve canlılığını korurlar. Çilek, domates ve yeşil yapraklı sebzeler gibi renkli meyve ve sebzeler mükemmel antioksidan kaynaklarıdır. 

CİLDİN NEM BOMBASI: SU TÜKETİMİ

Sağlıklı ve nemli bir cildin korunması için yeterli miktarda su alınması şartttır. Gün boyu yeterli miktarda su içmek; toksinlerin atılmasına yardımcı olur, besinleri cilt hücrelerine ulaştırır, cildin esnekliğini korur. Araştırmalar su alımını artırmanın ve günde 2 litreden fazla su tüketmenin cilt sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve bu şekilde cildin hem dış hem iç katmanlarının daha iyi nemlendirildiğini göstermektedir. Vücut ağırlığına göre ihtiyaç olan su tüketim miktarını belirmek için kilogram cinsinden değer ile 35’in çarpılması formülünden yararlanılmaktadır. (60 kilogram ağırlığında olan biri için 60x35=2100 mililitre su tüketimi ideal ölçü olarak belirlenmektedir.) Karpuz, salatalık ve turunçgiller gibi su bakımından zengin yiyecekler de cildin nemlenmesini desteklemektedir.

Editör: Ayşegül Yaşar