Nazmi Kahraman

İsveçli bilim insanı Sten Gustaf Thulin, plastik poşedi icat etmiş ve patentini 1965 yılında almıştır. 

Daha önce plastik poşetler, bez torba, file ve hasır sepet yerine çimento ve gazete kağıdından yaptırılmış kese kağıtları kullanılırdı.

Son 50 yılın en güçlü güneş patlaması Son 50 yılın en güçlü güneş patlaması

Daha önce kullanılan kağıt torba kullanımını azaltmak amacıyla üretilen ve teşvik edilen plastik poşetler, çok geçmeden birçok alanda kullanılmaya başlandı. Etkili geri dönüşüm süreçlerinin eksikliği nedeniyle plastik poşetler zamanla kaydadeğer çevre kirliliğine yol açmış ve Büyük Pasifik çöp alanı gibi çevre felaketlerine neden olmuştur.

Plastik poşetler, günlük hayata önemli bir yer tutuyor. Eski zamanlarda poşetler yerine kese kağıtları, bez torba veya fileler kullanılırdı. Böylelikle insanlar yedikleri ve içtikleriyle sağlıklı kalabiliyordu, bu sebeple kanser vakaları da oldukça az sayıdaydı. Ancak günümüzde bu büyük ölçüde değişti. Hayatımızda her alanda kullanılan plastikler, ambalaj ve poşet olarak da hayatımıza girdi. 

ÜRETİM AŞAMASI

Poşegt Cevre

Plastik poşetler fabrikada üretilirken, öncelikle plastik hammadde karıştırma makinasından geçerler. Bu makinada karışan hammadde, plastik film makinasında işlenerek film rulo haline gelir. Bu sebeple iyi bir film makinasına sahip olmak gereklidir. Ancak birçok fabrika düşük maliyeti önemsediği için film makinesinin en iyisini tercih etmez. 

Makinadan çıkan poşete baskı yapmak için matbaa baskı makinası gereklidir. Matbaa baskı makinasından çıkan plastik poşet için kesim makinası kullanılmalıdır. Bu üretim aşamaları esnasında genellikle geri dönüşüm makinası kullanılmadığı için gereksiz ve zararsız maddeler de üretime katılabilmekte ve bu sebeple hem doğada çözülmesi zorlaşmakta hem de kullanan bireylere uzun vadede zarar vermektedir. 

1980'DE YAYGINLAŞTI

Poşetlerrr

Naylon poşetin doğaya karışması için denizde 400 yıl, karada 800 yıl kadar zaman geçmesi gerekiyor. Naylon poşet kullanımı tüm dünyada olduğu gibi 1980'li yıllarda, Türkiye'de yaygınlaştı. 

Zararlı olması nedeniyle Meksika'da, Hindistan'da, Delhi'de, Mumbai'de ve Vasco'da plastik poşet kullanımı yasaklandı. Bangladeş, Ruanda ve Avustralya'da da bazı çevreci belediyeler, şehirlerde plastik poşet kullanımını yasakladı. İsviçre, İsveç, Norveç, Almanya ve Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde ise mağazalarda para ile satılıyor.

Doğaya ve  Denize atılan naylon poşetleri, deniz canlıları yemek sanıp yiyorlar ve sindirim sistemleri anında bozularak ölüyor. Aynı zamanda şeffaf olan naylon poşetler, bir sera gibi ısıyı emiyor ve ormanlarda yangınlara sebep oluyor. Siyah plastik poşetler de sadece toprağa değil sebze ve meyveler aracılığı ile insanlara direkt olarak zarar veriyor.

Naylon poşetler, yıllar sonra doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasallar bırakırlar ve bu maddeler toprağa, suya karışarak besin zincirimizi kirletirler. Bu sebeple, mecbur kalmadıkça plastik poşet kullanılmamalıdır.

Alışverişlerde plastik poşet yerine, bez çanta, tekerlekli pazar çantası, file veya sepet kullanılmalıdır.

Kaynak. Vikipedia

Editör: Nazmi Kahraman