Güneydoğu'nun tek yara bakım servisi Güneydoğu'nun tek yara bakım servisi

Yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarlarından olan güneş gözlüklerine ilgi artarken Mardin’de uzmanlar, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumada kaçak alınan gözlüklerin hem gözlerde büyük hasarlara yol açabileceğine, hem de ekonomiye ciddi zarar vereceğine dikkat çekiyor.

Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Göz Hastalıkları Uzman Doktor İsmail Hakkı Dede, güneş gözlüğünün Güneydoğu gibi sıcak ve tozlu bölgelerde hem toz koruma özelliği hem de Ultraviyole (UV) ışınları, kornea, lens tabakası gibi gözün kendi toksin ve zararlı etkileri olmakta olduğunu söyledi. Erken yaşta katarakt gelişmekte olduğunu ifade eden Dr. Dede, "Korneaya hasar verebilmekle birlikte aynı zamanda gözün kuruması retina patolojiyle sonuç verebilmektedir. Bu yüzden 30 derece ve üstündeki sıcaklıklarda genelde güneş gözlüğü takmayı tercih ediyoruz. Sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da güneş gözlüğü takılabilir. Güneşin bize verdiği zararı ve oradan yayılan UV ışınları ile alakalı bir durum. UVA ve UVB ışınları gözümüze zarar verebilmektedir. UVC ışınlarını ise atmosfer zaten engellemektedir” dedi.

Güneş gözlüğü takarken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi orijinal güneş gözlüğü takmaya dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Dede, “Orijinal güneş gözlüğü takmadığımız sürece ışınlar tam tersi süzmek yerine daha fazla çekip, normal güneş ışığından daha fazla zarar vermektedir. Güneş gözlüğü takmamak orijinal olmayan bir güneş gözlüğü takmaktan daha iyidir. Orijinal olmayan gözlükler plastik materyallerden yapıldığı için çok ucuza mal oluyor. Bölgeden dolayı kaçak gözlük tercihleri oluyor. Güneş gözlüklerinde özellikle CE sertifikalı ve UV ışınlarını doğru süzen orijinal güneş gözlüklerini tercih etmeliyiz. Orijinal güneş gözlüğü ışığın yüzde 75’ini süzmesi lazım ki göze zarar vermesin. Işık hassasiyeti fazla olanlardan polarize cam da kullanılabilir” şeklinde konuştu.

Kaçak gözlüklerin iki türlü zararı bulunduğunu aktaran Uzm. Dr. Dede, “Normal oda ışıklarını da süzer. Kaçak yollardan alınanları tercih etmemeliyiz. İnsan sağlığını etkilediği vergilerden dolayı devletimize ciddi zararları vardır. Kaçak güneş gözlükleri büyük bir vergi eksikliğine sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Kaçak gözlükleri hiçbir şekilde tavsiye etmediğini kaydeden Optikçi Semih Bilbay, “Alındığı sürece orijinalini alınmasını ve özellikle optik kişilerden alınmasını tavsiye ediyorum. Kaçak gözlükler fiyat olarak ne kadar düşük olursa olsun sağlık için büyük zararları vardır. En iyisi orijinal gözlük almaktır. Ekonomik çok büyük zararları var. Kaçak olanlar da ÖTV, KDV hiçbir şekilde yok. Kaçak olarak da ülkemize sakıncaları vardır. Göze çok büyük zararları vardır. Gözlük alırken camın kalitesini ve filtresine bakmamız gerekiyor. Özellikle garanti belgesini dikkat edilip mutlaka sorulmalı. Kaçak olanların hiçbir şekilde garantisi yok, piyasada 100 liraya satılanları hiç tavsiye etmiyoruz” dedi.

Kaynak: iha