İslam dünyası için büyük öneme sahip Kurban Bayramı, bu yıl 16 Haziran Pazar günü başlayacak. Kurban Bayramı boyunca, Müslümanlar Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanları usulüne uygun olarak keserler. Ancak, kurban ibadetiyle ilgili birçok yanlış bilgi ve inanış da bulunmaktadır. Bu yanlışları ve doğruları sizler için derledik.Detaylar haberimizde…

KURBAN İBADETİYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR NELERDİR?

1 - KESİM GERÇEKLEŞMEKSİZİN YALNIZCA BAĞIŞTA BULUNMAK VEYA SADAKA VERMEK KURBAN İBADETİ YERİNE GEÇER Mİ?

Kurban ibadetinin yerine getirilmesi için gerekli şartları taşıyan bir hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesi şarttır. Kesim gerçekleşmeksizin yalnızca bağışta bulunmak veya sadaka vermek kurban ibadeti yerine geçmez. Bu bağlamda "Kesimsiz kurban bağışı" adı altında yapılan bağışların hiçbir dini dayanağı bulunmamakta olup söz konusu bağışlar kurban sayılmaz.

2 - BİR KURBAN HİSSESİNE BİRDEN FAZLA KİŞİ ORTAK OLABİLİR Mİ?

Bir kurban hissesi yalnızca bir kişi içindir. İmkanı olmayan birden fazla kişinin, tek kişilik bir hisseye ortak olabileceği anlayışı dinen doğru değildir. Aynı hisseye birden fazla kişinin ortak olması halinde kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Bu bağlamda vekaletle kurban kesen kuruluşlar kendi adlarına değil, sadece vekalet veren kimseler adına kurban kesebilirler.

3 - KABİR VEYA ÖLÜ KURBANI VAR MI?

İslam'da kabir kurbanı veya ölü kurbanı adıyla bir kurban türü bulunmamaktadır. Ölenin vasiyeti yoksa onun adına udhiyye(Kurban Bayramı'nda hac dışında kesilen kurban) kesilmesi gerekmez.

4 - KADINLAR VE EVLİ OLMAYANLAR KURBAN KESEBİLİR Mİ?

Evli olmayan kimselerin kurban kesemeyecekleri anlayışı yanlıştır. Kurban kesim işlemini kadınların yapamayacağı anlayışı doğru değildir. Kesme becerisine sahip olan kişi erkek veya kadın olsun kurban kesimini gerçekleştirebilir.

5 - BÜYÜKBAŞ KURBANLIKLARIN HİSSEDAR SAYISININ TEKLİ SAYILARDA MI OLMASI GEREKİYOR?

Büyükbaş bir kurbanlığın hissedar sayısının mutlaka 3, 5, 7 gibi tekli sayılarda olması gerektiği anlayışı doğru değildir. Bir büyükbaş hayvana 7 kişi ortak olabildiği gibi 6 veya daha az kişi de ortak olabilir. Önemli olan her birinin hissesinin yedide birden az olmamasıdır.

Haziran'da nefes almak zor olacak Haziran'da nefes almak zor olacak

6 - KURBAN ETLERİNİN MUTLAKA YEDİ FAKİRE Mİ DAĞITILMASI GEREKİYOR?

Kurban etlerinin mutlaka yedi fakire dağıtılması gerektiği şeklindeki anlayış doğru değildir. Kişi udhiyye kurbanını kestikten sonra bunun bir kısmını ihtiyaç sahiplerine, bir kısmını akraba ve komşularına verdikten sonra geriye kalan kısmını kendi evi için kullanabilir.

Bu hüküm adak olmayan udhiyye kurbanlarıyla ilgilidir. Vekaletle kurban kesen kuruluşların da udhiyye kurbanlarının etlerini söz verdikleri yerlerin dışına dağıtmamaları, vekalete aykırı davranmamaları gerekir.

7 - ADAK VEYA AKİKA NİYETİYLE KURBANA İŞTİRAK EDİLEBİLİR Mİ?

Kurbanlık hayvana ortak olanların bazılarının adak veya akikaniyetiyle kurbana iştirak etmesinin kurbana engel olduğu şeklindeki anlayış hatalıdır. Ortakların her birinin niyetinin Allah rızası için kurban kesmek olması, kurbanın geçerli olması için yeterlidir.

8 - YOLCULUK HALİNDE OLANLARIN KESTİĞİ KURBANLAR GEÇERLİ Mİ?

Seferi (yolcu) olanın kestiği kurbanın geçersiz olduğu anlayışı doğru değildir. Bir kimsenin misafir olarak gittiği köyünde veya başka bir yerde kestiği kurban geçerlidir. Bu şekilde kurban kesen kişinin, daha sonra bayram günleri içinde yaşadığı yere dönünce yeniden kurban kesmesi gerekmez.

9 - KURBAN KANI ALINA YA DA ARAÇ LASTİĞİNE SÜRÜLÜR MÜ?

Kurban kanının, alına veya araba tekerleği gibi eşyalara sürülmesi inancı yanlıştır.

10 - ADAK, AKİKA VE ŞÜKÜR KURBANLARINDA YAŞ ŞARTLARI GEREKLİ DEĞİL Mİ?

Kurbanlık hayvanın taşıması gereken vasıflar ve kesimle ilgili diğer hükümler, bütün kurban çeşitlerinde aynıdır. Bu itibarla toplum arasındaki adak, akika veya şükür olarak kurban edilecek hayvanlarda, yaş gibi bazı şartların gerekli olmadığı inancı yanlıştır.

Editör: Ayşegül Yaşar