Bazı bölgeleri adeta kav uran sıcaklıklar nihayet düşmeye başladı. Beş il için de sarı kodlu yarı yapıldı.

Türkiye'de hava sıcaklıklarının kuzey ve iç kesimlerde birkaç derece düşmesi bekleniyor. Güneyde ise sıcak hava etkisini sürdürecek. 

İstanbul, İzmir ve Bursa'da kuvvetli esen poyraz serinlik vermeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından 5 il için sarı kodlu kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. 

Kuzey ve doğu kesimleri ile Akdeniz’in iç kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Sinop, Tokat, Van’ın doğusu ve Hakkari çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. 

Yağışların Giresun ve Rize çevreleri ile Artvin kıyılarında çok kuvvetli, Ordu ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

SARI KOD UYARISI YAPILAN İLLER

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Artvin, Giresun, Ordu, Rize ve Trabzon için sarı kodlu yağış uyarısı yapıldı.

Marmara'da poyraz önümüzdeki̇ 3 günde de kuvvetli̇ eserek seri̇nli̇k sağlamaya devam edecek. Bölgede yağışsız günler devam ediyor. Sıcaklıklar 2-3 derece düştü. Edirne 35, Çanakkale ve Balıkesir 31, Sakarya 30 derece.

Belediye başkanı çiftliğin üzerinde uçan drone'a ateş etti Belediye başkanı çiftliğin üzerinde uçan drone'a ateş etti

İç Anadolu genelinde çarşamba sıcaklık salıya göre 3-6 derece daha az olacak, bölgede güneşli̇ günler sürerken sıcaklıklar hala ortalamanın üzerinde. Eski̇şehir ve Kayseri 31, Konya 32, Sivas 22 derece.

Ege'de sıcak hava sürüyor. Rüzgarlar bölgenin kuzeyi̇nde serinlik sağlarken, İç Ege'de sıcaklık yi̇ne Haziran ortalamasının çok üzerinde. Öğle saatlerinde güneşten korunulmalı. Gölgede Manisa 37, Muğla 41, Denizli 40, Uşak 42, Bodrum 40 derece.

Akdeni̇z'de sahillerde nem çok yüksek olduğundan bunaltıcı hava sürüyor. İç kesimlerde hava ara ara bulutlanacak. Isparta 36, Kahramanmaraş 40 derece. Hatay ve Mersin'de hissedilen sıcaklık 37-39 Adana'da ise 43 dereceyi̇ bulacak.

Karadeni̇z'de çarşamba Samsun'dan Artvin'e kadar sağanak yağmur var. Yağış Trabzon, Rize ve Artvin'de kuvvetli̇ olacağından su baskınlarına karşı tedbirli olunmalı. Bolu ve Kastamonu 28, Samsun 26, Trabzon 25 derece.

Doğu Anadolu'da Kars, Ağrı ve Hakkari'de yağış geçişleri olacak. Malatya-Ağrı arasında rüzgarlar kuzeyden kuvvetli esiyor. 

Erzurum bulutlu 25, Malatya 34 derece. Güneydoğu'da sıcaklar bir kademe azalsa da hala çok yüksek değerlerde. Diyarbakır 38, Şanlıurfa 40, Gaziantep 37 derece.

KAYNAK: NTV
 

Editör: EYYUP KAÇAR