Meclis ne zaman açılacak Meclis ne zaman açılacak

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yaşayan 78 yaşındaki Muammer Güngör, 65 yıldır radyo tamirciliği yapıyor. Güngör, geçmişi bir asra dayanan radyoların da bulunduğu koleksiyonuna adeta gözü gibi bakıyor.

1958 yılında ortaokulu bitirip radyo tamirciliğine başlayan Muammer Güngör, ilerleyen yaşına rağmen aşık olduğu mesleğini sürdürmeye devam ediyor. 20 metrekarelik dükkanında Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen eski radyoları tamir eden Güngör, yaptığının hobi değil, mesleği olduğunu söyledi.

AW007276_04

65 yıldır radyoları tamir ettiğini söyleyen Muammer Güngör, “Ben bu mesleğe çok emek verdim. Şu an bulunduğum yer benim yerim değil ama çok emek verdim. Bu mesleğe çok rağbet var, dışarıdan çok iş geliyor her işi kabul edemiyorum. Çünkü kargo ile yolluyorlar kargoda da kırılıyor. Onun için kargoda gönderilmesini kabul etmiyorum. Yoksa kargodan gönderilmesini kabul etsem işten başımı kaldıramam. Çünkü bu işi hakikaten yapabilen kişi sayısı az, çocuklarımın arkamdan gelmesini, bu mesleği öğrenmesini istedim ama muvaffak olamadım. Öğretmek isterim ancak öğrenme ortamım kalmadı. Bunun öğrenilmesi için uzun müddet takipte olunması lazım, bir çocuk ya da bir kişinin öğrenmek isteyen kişinin uzun takipte olması gerekiyor. Ben uzun takipte olacak kadar çalışamıyorum. Artık bu işi hobi olarak yapıyorum. Yani insanlara cevap verebiliyorum ama öğretme şansım yok” dedi.

AW007276_03

'Bana elektronik deme ne dersen de' diyen oğlunun, daha sonra 'keşke öğrenseydim' dediğini belirten radyo ustası Güngör, “4 kızım 1 oğlum var. Oğluma zamanında elektronik dediğimde 'bana elektronik deme ne dersen de' demişti. Şimdi ise 'keşke elektronik öğrenseydim' diyor. Keşke öğretebilseydim. Burada en eski radyo 1937 yıllıktır. Radyo tamiratlarında hiç parça sorunum yok. Bir radyo dağıtıyorum, radyoda bir esas vardır. Radyonun içerisinde lazım olan 5 çeşit lamba vardır. Bu 5 çeşit lambayı yerine göre kullandığın zaman her radyoya istediğin lambayı takabilirsin” ifadelerini kullandı.

Güngör, şöyle devam etti:

“Edip Akbayram daha ünlü olmadan bana gelmişti, 2-3 defa tamiratını yaptım. Tamir ettiklerimden birisi amplifikatör ve eko cihazdı.. Bende Nizipli Deli Mehmet’in plağı var. Nizipli Deli Mehmet’in sesi dünyada erkek olarak 2 sesten biriymiş. Değerli olduğu için de satmıyorum elimde tutuyorum.” 

AW007276_06