Ferit Aslan

Kürtlerin ünlü sanatçısı Şivan Perwer, 50.Sanat yılına videolu katılım önerisine olumsuz yanıt veren ünlü sanatçı Aynur Doğan’a, “Keça Kurdan” şarkısı yasağı getirdi. 

Diyarbakır’da kaybolan çoban için arama çalışması Diyarbakır’da kaybolan çoban için arama çalışması

P H O T O 2024 03 20 07 56 14Yurt dışında yaşayan ünlü Kürt sanatçısı Şivan Perwer’in, 50. Sanat yılı etkinliği için yine ünlü Kürt sanatçısı Aynur Doğan’a videolu katılım önerisi yapıldı. Önerinin Doğan tarafından olumsuz karşılanması üzerine Perwer, Aynur Doğan’ın söylediği ve hit olan, “Keça Kurdan” parçasını söylemesi yasağı getirdi. 

Aynur Dogan 1710888074Kürtlerin uluslararası öne sahip sanatçısı Aynur Doğan, getirilen yasak ile ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Doğan, “Keça Kurdan için zorunlu bir açıklama” başlığı ile yaptığı paylaşımında şöyle dedi:

“Keça Kurdan” bizim için sadece bir şarkı değil; özgürlüğün, barışın, sevginin, ortaklaşa mücadelenin ve dayanışmanın coşkusu, yan yana çekilen halaylarımızın, dansımızın ortak ritmiydi. Kürt kadınının sesi, farklı kültürlerden kadınların bir araya gelerek oluşturdukları toplumsal bellek, birbirimize duyduğumuz ihtiyacın yeniden hatırlanışı, hafızamızın uyanışıydı belki. Kendimizce daha nice anlamlar yükledik… Bir zamanlar yasaklanmak istendi, denediler ama başaramadılar.  Ancak bu defa, aşağıdaki mesajda belirtilen gerekçelerden ötürü Keça Kurdan’ı söylemem yasaklanmıştır.

“KEÇA KURDAN ARTIK SİZLERE EMANET”

Çok kısa sürede gerçekleşecek bir konser organizasyonuna katılmam için bir davet yapıldı, yoğun programım nedeniyle katılmamın mümkün olamayacağı karşı tarafa iletildi ve ekibimiz alternatif olarak projeye bir video ile katkı sunmayı kendilerine önerdiler.

Yoğunluğum sebebiyle geri dönüş yapamadığım bir talebin karşılığında uygulanan bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum. Gelinen noktada, dinleyicilerime olan saygım bu açıklamayı zaruri kılmıştır. Keça Kurdan artık sizlere emanet!”

Editör: Ferit Aslan